EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği’nde Yapılan Değişiklik

Nef İcra Kurulu Başkanı Sayın Erden Timur'un, Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik hakkındaki görüşlerini bilgilerinize sunarız:

Danıştay’ın geçici 6. maddeye ilişkin yürütmeyi durdurma kararı, kentsel dönüşüm sürecine büyük zarar vermişti. Kentsel dönüşüm sürecine dahil olan hak sahiplerinin, sahip oldukları konutlardan ortalama birer odalarını kaybetmelerine neden olmuştu. Aynı şekilde müteahhit şirketlere, mimarlara, mühendislere, tedarikçilere, sanayiye ve yüzbinlerce istihdama zarar vererek, sektöre darbe vurmuştur. Sektör için çalışan pek çok şahıs ve şirket bu karardan olumsuz etkilendi.

Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, duyarlı yaklaşımıyla kısa sürede Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik, sektörü bitme noktasından kurtarmıştır. Bu karar verilmemiş olsaydı, orta ve uzun vadede etkileri daha yıkıcı olabilirdi. Danıştay kararı öncesi yapılan anlaşmaların ve başlayan süreçlerin üstündeki soru işareti, yeni yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte ortadan kalkacak ve bu karar olumlu etkisini hızla gösterecektir. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararını çok değerli buluyoruz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)