2011 BREEAM Sürdürülebilir Yapı Ödülleri

Mart ayının ilk haftasında Londra’da Ecobuild BREEAM Awards 2011’de sürdürülebilirlik açısından başarılı bulunan on dört bina ödüllendirildi. Ödüller her yıl BREEAM çatısı altında bulunan ve en yüksek puana sahip binaları tanımak ve ödüllendirmek adına düzenleniyor.

Törende konuşan BREEAM CEO’su Carol Atkinson, “Bunlar İngiltere’de ve dünyada bulunan sürdürülebilir tasarım ve yapılar arasında en iyilerinden bazıları. Bu yıl BREEAM’ın 21. yıldönümü ve BREEAM 1990’da ilk kurulduğundan bu yana yapı çevresinde daha iyi performans elde etmek, sürdürülebilir gelişmeleri teşvik etmek, maliyetleri azaltmak ve gelir üretmek adına faaliyetlerini sürdürüyor,” dedi.

Bu yılın kazananları şöyle:


Hükümet Sektöründe Başarı İçin Özel Ödül

(Bakanlar Kurulu tarafındandesteklenmektedir)

The Hive, Manchester

Başlangıçta BREEAM 2006’da spekülatif gelişimiyle sertifikalandırılmış ve değerlendirilmiş olan yapı, BREEAM 2008’de daha yüksek sürdürülebilir standartlara ulaşma hedefiyle Arts Council tarafından tekrar değerlendirildi. Bakanlar Kurulu’nda bulunan Sürdürülebilir Üretim Uzmanlık Merkezi (CFSP) yöneticisi, bu ödülü Hive binasının sürdürülebilirliğine olan katkıları ve devlet arazilerindeki sürdürülebilir yapı tasarım ve uygulamasında standartları yükselttiği için Arts Council England’a sunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

‘BREEAM Avrupa Ofis Yapıları’ Ödülü

95-99 Rue Froissart, Brüksel

Brüksel’deki bir bölümü yeni olan, bir bölümü ise yenileme geçiren ofis binası, BREEAM’in yeni programlarından biri olan BREEAM Avrupa 2008: Ofisler altında değerlendirildi. Binanın öne çıkan özellikleri şu şekilde:

• Bina kullanıcılarına toplu taşıma ile ilgili en güncel bilgiler sunularak, ulaşımdan kaynaklanan salımların azaltılması ve trafik sıkışıklığının önlenmesi sağlanıyor.

• Bina yerel tesislere yakın mesafede yer alıyor.

• Bisiklet kullanıcıları için tesisler bulunmasının yanı sıra güvenli ve yeterli yaya ulaşımı sağlayabilmek için önlemler mevcut.

‘BREEAM İleri Eğitim Yapıları’ Ödülü

Newcastle-under-Lyme College, Skills and Technology Centre

Teknoloji Merkezi, Newcastle-under-Lyme Koleji kampüsünde yer alıyor. Binanın dikkat çeken özellikleri ise:

• Atık yönetimi ve su sayacı gibi alanlarda olağanüstü performansıyla BREEAM inovasyon kredilerinden puan kazandı.

• Karbon emisyonu oldukça düşük (Binanın enerji kimlik belgesinde yer alan CO2 index’i 16).

• Geniş yağmur toplayıcıları içilebilir su kullanımı ihtiyacını azaltıyor.

• Yerel spor kulüplerle ortak kullanılan tesisler sayesinde güçlü bir toplumsal birliktelik sağlıyor ve sürdürülebilir yapı üzerine eğitim almak isteyen öğrenciler için “yaşayan bir örnek” işlevi görüyor.

‘BREEAM Yüksek Öğretim Yapıları’ Ödülü

Aberystwyth University, IBERS Penglais

Welch Assembly Government ve Biotechnology and Biological Science Research Council tarafından kurulan yapı, laboratuvarlar, seminer merkezi, kafe ve sosyal alanlar içeriyor. Yapı, güneş ışığından maksimum fayda sağlamak, uygun bir gölgeleme ve doğal havalandırma yapabilmek üzere kısa derinlikler kullanılarak tasarlandı. Binada ayrıca aşağıdaki özellikler mevcut:

• Toprak kaynaklı ısı pompası, düşük karbon salımıyla binanın ısı ihtiyacını karşılıyor.

• Yağmur suyu toplama tankları tuvaletlerde kullanılan suyun tamamını karşılıyor.

• Yeşil çatısı, çeşitli bitkilerin yetişmesine olanak sağlıyor.

‘BREEAM Endüstriyel Yapılar’ Ödülü

Plot 0, Felin Fach, Swansea

Ambar ve yönetim ofisleri içeren yeni bir endüstri birimi, özellikle aşağıdaki özellikleri sayesinde yüksek BREEAM skoru kazandı:

• Atık Yönetim Planlamasıyla atık azaltılmasına pratik ve başarılı çözümler üretildi. Oluşan tüm atıklar civardaki geri dönüşüm projelerinde kullanılıyor.

• Yapım aşamasında, en az %25’i yakın çevredeki alanlardan toplanmış olan geri dönüştürülmüş agrega kullanıldı.

• Binada, önemli miktarda enerji tüketen tüm sistemlere (asansör gibi) sayaçların kullanılması, bina genelinde kullanılan enerjinin etkin bir şekilde görütülenmesini kolaylaştırıyor.

‘BREEAM Var Olan Yapılar’ Ödülü

Met Office HQ, Exeter

Met Office 2003’te Exeter’deki bu yapıyı çevresel etkileri minimize ederek rahat ve üretken bir çalışma yeri sağlama amacıyla tasarladı. Binada dikkat çeken özellikler:

• Binanın, enerjisinin %15’ini CHP sisteminden, %10’unu da yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edileceğini belirten bir enerji kontratı bulunuyor. CHP sistem sitenin elektrik güç kaynağının %40’ının fazlasından sorumlu.

• Su tüketimi aylık olarak görüntüleniyor. Yağmur suyu toplama kanallarıyla tuvaletlerdeki su ihtiyacı gideriliyor.

• Tek kişilik araba kullanımının azaltımını sağlayabilmek için bisiklet parkları, araba paylaşımı şemaları, otobüs indirim kuponları, yakıt tüketimi az araçlar için özel park gibi maddeleri olan bir ulaşım planı geliştirildi.

‘BREEAM Ofis Yapıları’ Ödülü

Ministerial Office, Armagh

Binanın göze çarpan özellikleri:

• Bina için en uygun enerji stratejisini belirleyen, geri ödeme, yerel planlama sorunları, ödenekler ve benzeri konuları kapsayan detaylı bir enerji fizibilite çalışması yapıldı.

• Bu çalışma sonucunda istenilen enerji ve karbon tasarrufunu elde edebilmek amacıyla biyokütle kazanları uygulandı.

• Gelişmiş toplu taşıma bağlantıları, bisiklet kullanıcıları için tesisler ve bina kullanıcılarına toplu taşıma seçenekleriyle ilgili düzenli bilgi temini mevcut.

‘BREEAM Hapishane Yapıları’ Ödülü

HMP Wealstun Gatehouse

HMP Wealstun Bekçi Kulübesi, Wetherby’nin yakınlarında Thorpe Arch’ta bulunan mevcut hapishanenin yeni eklenen bölümü. Yapının özellikleri arasında şunlar var:

• Isıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma ve diğer önemli enerji kullanımlarında ayrı sayaçlar kullanılıyor.

• Yapıda güneş panelleri ve bir sıcak su tankı var.

• Araç paylaşımını teşvik eden ve hapishane içinde bisikletçiler için daha geniş imkanlar sağlayan bir ulaşım planı geliştirilmiş.

‘BREEAM Alışveriş Merkezi’ Ödülü

Waitrose Supermarket, Wellington, Somerset

Wellington, Somerset’te bulunan Waitrose süpermarketinin iç mekan düzenlemesi (fit-out), BREEAM Retail 2008 şeması ile sertifikalandırılmış. Binanın göze çarpan özellikleri şu şekilde:

• Binada çok düşük GWP (Global Warming Potential, Küresel Isınma Potansiyeli)’ye sahip soğutucular kullanılıyor ve soğutucu kayıplarını minimize etmek için önlemler alınmış.

• Geri dönüşümlü enerji elde etmek için organik atıkların depolanacağı bir alan ayrılmış.

• Etkili ve hijyenik bir atık depolama ve ayrıştırma sağlayan kuru atık sıkıştırıcı-balyalayıcı sistemi kullanılıyor.

‘BREEAM Okul Yapıları’ Ödülü

Bygrove Primary School, Poplar, East London

Bygrove İlkokulu’nun uzantısı, ana binaya ek olarak bir çok amaçlı salon, bir terapi odası ve bir personel odası için gerekli alanı sağlamak amaçlı tasarlandı. Binanın özellikleri şöyle:

• 100 vahşi çiçek türünü barındıran bir yeşil çatıya sahip – bu çatı, okul içinde doğal bir habitat sağlamak için tasarlandı. Öğrenciler okulun internet ağındaki kamera bağlantısıyla yeşil çatıyı görebiliyor.

• Sıcak su sağlayan güneş panelleri CO2 salımını %11 azaltıyor. Öğrencilere bu sistemle ilgili bilgi sağlanması da öğretim

programına dahil edilmiş.

• CO2 emisyonunu daha da azaltmak için doğal havalandırma sistemi kullanıldı ve öğrencilerle personele rahat bir iç mekan sağlandı.

‘Sürdürülebilir Yapı Kodları’ Ödülü

103 Tindal Street, Brimingham

Codes for Sustainable Homes’ta Level 6 sonucu almış olmasının yanında, bu yeni konut binası mevcut bir Victorian tarzı terasın cephesini kullanmaya devam etmesi ile de eşsiz bir örnek. Bina Associated Architects’ten John Christophers tarafından tasarlandı. Binada fotovoltaik ve güneş panelleri, mekanik ısı kazanımlı havalandırma sistemi kullanıldı ve binanın yüksek bir termal kütlesi var.

‘İlk BREEAM Konut Yenilemeleri’ Ödülü

52 White House Avenue, Braintree

Greenfields Community Housing Trust adına Higgins Construction tarafından yapılan bu yenileme, 1950’lerin tek duvarla bitişik müstakil ev yenilemesinin başarılı bir örneği. %89 oranında CO2 emisyonu azaltımının yanı sıra yenileme projesi suyun etkin kullanımı, sıfır atık üretimi ve kullanıcı-bina ilişkisinin başarıyla sağlanması konuları ile de yüksek bir BREEAM skoru elde etmiş. Yapı, yeni uygulanmaya başlanan BREEAM Domestic Refurbishment şeması için pilot seçilen projelerden biri.

İlk BREEAM Veri Merkezleri 2010 Ödülü

Nottingham’ın hemen dışında bulunan kampüsün içindeki bilgisayar laboratuvarı, BGS’nin tüm bilgi ihtiyaçlarını gerek teknik performans açısından gerekse enerjiyi etkili kullanma açısından gelişmiş bir performans göstererek gideriyor. Bu yüksek performansın detayları aşağıdaki

gibi:

• IT işlemlerinden açığa çıkan atık ısı, çevredeki binaları ısıtmak için yeniden kullanıyor.

• Yapıda Green Guide A sınıfı duvarlar, döşeme bitirme malzemeleri ve kaplamalar gibi çevresel etkisi düşük yapı malzemeleri kullanıldı.

• Proje alanının ekolojik değerindeki önemli artışlar gerçekleştirildi.

Birleşik Krallık dışında İlk “BREEAM OutstandIng” Ödülü

Spring/53 Rue du Port, Nanterre

Spring, 4 katında 35.200 m2 ofis barındıran, Paris’e 8 km uzaklıkta bulunan Nanterre’de konumlanmış pozitif enerjili bir bina. Bouygues Immobilier ve Archon Group tarafından geliştirilen projenin özelliklerinden bazıları şunlar:

• 18000 veri noktası, tam ve eş zamanlı enerji görüntülemeye sahip Bina Yönetim Sistemi (Building Management System, BMS)’ne bilgi iletiyor.

• Yağmur toplama havuzları, suyu verimli kullanan musluk ve duşlarıyla birlikte temiz su tüketimini azaltıyor.

• Çatı alanının 6.500m2’sinden daha fazlasını kaplayan fotovoltaik panelleri sayesinde bina sıfır karbon salımına sahip.

Daha fazla bilgi www.breeam.org adresinde bulunabilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)