EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Fogo Natural Park Venue

Zorlu Koşullara Rağmen Azimle Tamamlanan Bir Park

Fogo adasında 1800 metrelik, volkanik kraterin ortasında yer alan ve 1200 nüfuslu köy için tasarlanmış bir park alanı. Bugüne kadar gördüğünüz bütün parklardan farklı renkte, farklı dokuda ve farklı iklimde. Bulunduğu bölgenin ilginç volkanik kişiliğini taşıyan bir park.

Koruma altında olan bir bölge olarak bir çok inşa izni gerektirmesi sebebiyle bölgede yapılanma çok yaygınlaşmış sayılmaz. Ayrıca bölge toprakları tarım için uygun hale getirilmeye çalışılıyor. Özellikle oldukça fakir olan bölge halkı için ve turizme ihtiyaç duyan yönetime yardımcı olmak adına bu ilginç park inşa ediliyor.

Ölü toprakta yapılan çalışma, bütün zorlu koşullara rağmen azimle tamamlanıyor. Bütün bu engellerin bir yıldırma etkisi yaratması beklenirken projenin daha da çevreci bir sonuç vermesini sağlıyor. Toprak çatıya yerleştirilen alıcılar güneş enerjisi toplayarak binanın tüm enerji ihtiyacını karşılıyor. Aynı şekilde su toplama sistemleri, yeniden kullanımı, yağmur suyu ve gri su kullanımı da binaya eklendi. Tüm zorluklara ve yerel materyal eksiklerine rağmen inşaat olabildiğince bölgede bulunan malzemeyle ve yerel halkın iş gücüyle devam etti. Sonuç da süreç gibi oldukça kamusal oldu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)