EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​House 804: Üç Metre Genişliğinde Bir Bahçeyle Çevrili Küp Şeklinde Kompakt Bir Yapı.

Huzurlu bir konut mahallesinde yer alan bu ev 3 metre genişliğinde bir bahçeyle çevrili küp şeklinde kompakt bir yapı. Sahiplerinin isteği üzerine arkada yüzme havuzu ve bir kulübe eklenebilecek bir alana da sahip.

Binayı tamamen çevreleyen 3 metre genişliğindeki yürüme alanı zemin kattaki odalarla bir bağlantı kurmakta.

Güney cephede oldukça güneşli bahçeyi mutfağa, batı cephesinde giriş bölümünü bahçeye, doğuda park alanını mutfağa ve son olarak da kuzey cephede büyük bir terasla bir üst bahçeye ve istek doğrultusunda havuza bağlantı sağlıyor.

Mimarlar: H Arquitectes
Yer: Barselona, İspanya
Yıl: 2011

Tüm ev ve çevresindeki bahçe duvarları, zeminler ve banklar dahi gazbeton ve siyah beton bloklar kullanılarak inşa edilmiş. Son olarak da eklenen bitkiler ve ağaçlar yapının ambiyans ve karakterini tamamlamada büyük rol alıyor.

Evin strüktürü her katta bir adet olmak üzere 3 perde duvar ile yapılandırılmış. İç mekanlarda ise siyah beton bloklar çıplak bırakılarak dış cepheyle ahenkli uyumu sergileniyor. Dış cephede ise kaplama çatıya kadar devam etmekte. Merdivenlerin altında kullanılan daha geniş bloklar aynı zamanda salona ve mutfağa bakan şömineyi oluşturuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)