EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sahiplerinin değişen ihtiyaçlarına ve farklı estetik anlayışlarına hizmet eden proje; ​Adapte Ev

Adapte Evler doğru tasarım ve malzeme kullanımının ne kadar esnek, yönlendirilebilir ve adapte edilebilir olduğunu gösteriyor.

Adapte olabilme özelliğine sahip bu konut, MiniCO2 Evleri projesi kapsamında geliştirilmiş. Projede her biri ayrı bir yöntemle CO2 yayımını azaltan şekilde inşa edilmiş bu 6 farklı bölümlü evin amacı da bu anlamda yapılabilecek yöntemlerin örneklerini sunmak.

Adapte Evler doğru tasarım ve malzeme kullanımının ne kadar esnek, yönlendirilebilir ve adapte edilebilir olduğunu göstermek ve aynı zamanda CO2 problemini çözümlemede anahtar olduğunu gösteriyor.

Bitişik nizam olarak tasarlanmış 146 m²’lik ev, bir ailenin yaşamasına ve ev hayatının zaman içinde değişimleri hesaba katılarak ihtiyacların değişmesi doğrultusunda adapte olabilecek şekilde tasarlanmış. Yani yeni evli bir çift ilk yıllarında evi farklı şekilde kullanırken, çocuk yapmaya karar verdikleri noktada eve kolayca bebek odası ekleyebiliyorlar. Kolayca dizaynı değiştirilebilen bu evler aynı zamanda çocukların ergenlik döneminde farklı bir oda isteyecek olmalarını hesaba katıyor. Hatta tasarımcılar çocukların yeterince büyüyüp evden taşındıkları zamanı, boşanan çiftleri, hatta ölümleri ve depresyonu bile düşünerek evin bu durumlar için de sahiplerine yardımcı olacak şekilde değişebilmesi gibi oldukça inovatif bir konut hayata geçirmişler.

Mimarlar: Henning Larsen Architects, GXN
Yer: Danimarka
Yıl: 2013

Özellikle Danimarkalı aile yapısına ve karakterine uygun olarak düşünülen bu değişimlere adapte olan ev, sahiplerinin değişen ihtiyaçlarına ve farklı estetik anlayışlara hizmet ediyor. Bu değişim sırasında da yeni materyale neredeyse hiç ihtiyaç duymuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)