EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Nagyvásárcsarnok: ​Hala Aktif Olarak Yerel Halk Tarafından Kullanılan Bir Pazar Yapısı​

Hala Aktif Olarak Yerel Halk Tarafından Kullanılan Bir Pazar Yapısı

Kelimesi kelimesine çevirilirse, büyük pazar holü anlamına gelen Nagyvásárcsarnok, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan turistik olmasının yanı sıra hala aktif olarak yerel halk tarafından kullanılan bir pazar yapısı. Şehrin en büyük ve en eski pazarıdır. Peşte tarafında uzun bir alış veriş caddesi olan Váci’nin sonunda yer alıyor olmasıyla da oldukça kullanışlı bir pazardır. 

Budapeşte’nin ilk belediye başkanı olan Károly Kamermayer’in en büyük yatırımlarından biri olarak hayata geçirildi. 1896’da inşaatı tamamlanıp halka açıldığından Kamermayer artık belediye başkanı olmadığından seremoniye halktan biri olarak katılmıştı. 

Samu Pecz tarafından tasarlanan bina Neogotik etkili bir giriş kapısına sahip ve dönemin mimari özelliklerini taşımakta. Dünya Savaşlarında çok fazla hasar görümesi yüzünden 1990’lı yıllarda renövasyon görene dek uzunca bir süre kullanıma kapatılmıştır. 1999 yılında da FIABCI Prix d’Excellence ödülünün sahibi olmuştur.

Üç katlı pazarda çoğunlukla taze sebze ve meyvenin yanı sıra bolca yöresel salamlar, sosisler ve diğer et ürünleri ve bir de turistlere yönelik bolca hediyelik eşya satılıyor. Üst katta bulunan standlar da ise Macaristan’ın sokak yemeklerini tatmak mümkün.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)