EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Londra Tasarım Bienali 2016’nın Teması “Tasarım’da Utopia”​

Aralarında Türkiye’nin de olduğu LONDRA TASARIM BİENALİ’nin açılış törenine bu yıl 34 ülke katılacak. 7 Eylül 2016’da açılacak olan Bienal’de; “Tasarım’da Utopia” temasının yanı sıra “sürdürülebilirlik, göç, çevre kirliliği, su ve toplumsal eşitlik,” konuları üzerinde durulacak.  

Bienal’in teması; İngiliz Filozof, Gazeteci, Aziz, Avukat Thomas More’un 1516’da yayınlanan ve modernist tasarımın zengin tarihini yansıtan UTOPIA kitabının 500. yıldönümü onuruna seçilmiş. Çağdaş tasarımın yakın zamandaki eserlerini  sunacak olan Bienal, tasarım odaklı inovasyonların, yaratıcılığın ve araştırmaların ortak geleceğimizdeki rolünü keşfetmek için;  tasarımcıları, yenilikçileri ve kültürel organlarını bir araya getirecek. 

Bienale katılmaları için beş kıtadan ülkelerin çeşitli kesimlerinden gruplar belirlendi. Beş kıtadan belirlenen ülkeler sırasıyla; Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Şili, Hırvatistan, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, İsrail, İtalya, Japonya, Kore, Lübnan, Meksika, Hollanda, Nijerya, Norveç, Pakistan, Filistin, Polonya, Portekiz , Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Tunus, Türkiye, İngiltere ve ABD’dir.

Açıklanan projeler arasında; Meksikalı mimar Fernando Romero’nun “ayrıcalıklı şehirlerin potansiyelinin araştırılması” yer alıyor. Ayrıca; Yunanistan projesiyle şimdiki nüfus hareketlerini çevresiyle birlikte ele alırken, Nijerya projesi ülkedeki sel potansiyeline bir çözüm olarak yüzen şehirleri ele alıyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)