EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Türk inşaat Sektörünün Gurur Günü

12–15 Mart tarihleri arasında Cannes’da gerçekleşen MIPIM, Türkiye için bu yıl ayrı bir önem taşıdı. Bu yıl fuarın ‘Onur Ülkesi’ Türkiye oldu.

1989 yılından beri Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM, çeşitli sergilerin yanı sıra düzenlenen panel ve konferanslarla, farklı coğrafyalardan önemli yatırımcıların, mimarların, şehir planlamacıların katıldığı dünyanın önde gelen buluşma platformu olarak kabul ediliyor.

Bu yıl MIPIM’e Türk firmaları damgasını vurdu. 80’den fazla ülkeden 20 bini aşkın ziyaretçinin katıldığı MIPIM Fuarı’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da desteğiyle Türkiye’den 28 firma projelerini tanıtarak stand açma imkanı buldu. MIPIM Fuarı’na Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanı sıra 500 Türk şirket yöneticisi katıldı.

Etkinlikler, NEF Gayrimenkul’ün açılış kokteyli ile start aldı.

MIPIM, 24 yıllık tarihinde ikinci kez bir Türk şirketi tarafından kapılarını açtı. MIPIM fuarında bu yıl etkinlikler, NEF Gayrimenkul’ün açılış kokteyli ile start aldı.

Bu yıl MIPIM ödüllerine 46 ülkeden 175 proje başvururken, finale 8 kategoride 36 proje kaldı. Bu 36 proje arasında Ece Grubu, iki MIPIM Ödülü kazandı. 2012 yılı Ekim ayında açılan İstanbul’daki Marmara Park, juri ve katılımcıların oylarıyla ‘En İyi Alışveriş Merkezi’ kategorisinde ödülü kazanırken, Stuttgart’taki Milaneo projesi ile de ‘Geleceğin En İyi Mega Projesi’ dalında ödül aldı.

‘En İyi Gayrimenkul Geliştirme’ kategorisinde Akasya Acıbadem kendi kategorisindeki ödülü kazanamasa da online olarak gerçekleştirilen halk oylamasıyla birincilik ödülünün sahibi oldu.

Akasya Acıbadem’in ödülünü projenin mimarı Mehpare Evrenol ve SAF GYO Zeynep Akdilli Oral birlikte aldı. 50 bin kişinin oy kullandığı kategoride birinciliği alan projede ödül töreni sonrası konuşan Zeynep Akdilli Oral, Türkiye adına ve şirketleri adına mutlu olduklarını belirterek, bir kez daha projenin mimarı Mehpare Evrenol’a teşekkür etti. Projenin mimarı Mehpare Evrenol ise “Halkın seçimi ödülünü almaktan ötürü çok mutluyum. Bana yıllardır inanan ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. SAF GYO Genel Müdür Yardımcısı Abdülkadir Çelik da duyduğu memnuniyeti aktararak heyecanını paylaştı ve ‘halkın seçimi’ ödülünün dünyanın her yerinden gelen kişilerce verildiğini hatırlatarak bunun ayrı bir gurur yaşattığını söyledi.

Dünyanın en iyi gayrimenkul projelerinin belirlendiği MIPIM Ödülleri’nde, Türkiye’nin ilk temalı konut projesi olan Bosphorus City, Türkiye’nin Onur Ülkesi olması dolayısıyla verilen ‘En İyi Türk Projesi’ ödülünü ise dört aday proje arasından kazandı.

Fuarda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a da özel ödül geldi. Fuarda yatırım potansiyeliyle oldukça öne çıkan Türkiye’ye son gün bir müjde daha verildi: Önümüzdeki yıl Türkiye, Rusya ve Brezilya ile beraber yeniden onur ülkesi olacak.

MIPIM ve prestijli mimarlık dergisi ‘Architectural Review’ın düzenlediği Future Awards 2013’te de ödüller sahiplerini buldu.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeo Park Projesi, ‘Büyük Ölçekli Kentsel Proje’ dalında büyük ödülü kazandı.

MIPIM AR ödülüne layık bulunan Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeo-Park projesi, 21’inci yüzyılın Avrupa kenti olan İstanbul’un ana istasyonu olarak, Marmaray başta olmak üzere, farklı ulaşım alternatiflerini olduğu gibi aynı zamanda kentlileri buluşturan bir yaklaşımla tasarlandı. Çevresinde yer alan, denizle de birleşen kentsel alanı doğallaştırılan ve farklı işlevler kazandırılan proje, kamusal kullanımın etkinleşmesini hedefliyor. MIPIM AR ödülüne layık bulunan Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeo-Marmaray kazıları sırasında ortaya çıkan arkeolojik alan, kentin tek Arkeo-Parkı olarak, bu düzenlemeyle uyumlu biçimde transfer noktası projesine entegre ediliyor.

İmza attığı projelerle Türkiye’yi uluslararası arenada birçok kez temsil eden mimar Gökhan Avcoğlu ve Dara Kırmızıtoprak, Future Awards 2013 de ‘Autopia Avm’ projesi bir ödülün daha sahibi oldu.

Avrupa’nın teması sadece otomobil olarak belirlenen ilk alışveriş merkezi olan Autopia Avm Keleşoğlu-Gül İnşaat ortaklığı tarafında hayata geçirildi.

Future Awards 2013 de, Suyabatmaz & Demirel Mimarlık tarafından Mar Yapı için tasarlanan Basın Ekspres aksındaki TRI G projesi, kendi kategorisinde birincilik ödülünü aldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)