EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çevre Haftası Şişli’de Çocukların Katılımıyla Kutlanıyor

Şişli Belediyesi Çevre Haftası kapsamında bir dizi etkinliği hayata geçiriyor. Özellikle genç nesillerin çevre konusunda bilinçlendirilmesine öncelik veren Belediye tiyatro oyunları, ödüllü yarışmalar, bilgilendirme gibi çalışmaları yapıyor. 

“Daha yaşanabilir bir çevre” hedefiyle yola çıkan Şişli Belediyesi, 5 Haziran’da başlayan Dünya Çevre Haftası nedeniyle bir dizi etkinliği hayata geçiriyor. Hafta kapsamında 2 Haziran’da Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde “Dönüşüm İyi Gelecek” isimli tiyatro oyunu sahneye konuldu. 
Aynı hafta kapsamında Şişli Belediyesi, İTÜ, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortak çalışmasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen “Yeşil Yıldızlı Okullar Yarışması”nın ödül töreni gerçekleştirildi. Çevre ve enerji konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan yarışmada derece giren okullara zeka atölyesi, bilgisayar sınıfı yapımının yanı sıra tekne gezisi, tatil gibi hediyeler verildi. Ödüllendirilen ikinci yarışma ise “Atık Pil Toplama Yarışması” oldu. 

“Her şişe Her Kapak” kampanyası kapsamında 14 tekerlekli sandalye dağıtım yapıldı. Çevre bilincini geliştirmek ve geri kazanılabilir atıkların kaynağından toplanmasını özendirmek için en çok şişe kapağı toplayan okullara tekerlekli sandalyeleri verildi.  

Çevre Haftası nedeniyle hayata geçirilen bir diğer etkinlik ise “Geri Dönüştür, Geleceği Değiştir” etkinliği. Şişli Meydanı’nda toplanan çocuklar çevre konusunda bilgilendirme içeren el pankartlarıyla yürüyüş yaptı. Ardından firmalar çocuklara çevre, geri dönüşüm gibi konularda bilgi verdi.  

Hayata geçirilen “Okuduğunu Getir, Okumadığını Götür” etkinliği ile kitap takas edilerek kaynakların optimal kullanılmasına dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Belediye, Çevre Haftası nedeniyle ayrıca 4 bin çam fidanı dağıtımı da yaptı. 


Hafta kapsamında düzenlenen son etkinlik “Doğada Bir Gün” pikniği oldu. Şişli’de bulanan okulların öğrencileri Ayazağa Mesire Alanı’nda hem piknik yapıp hem de ahşap boyama etkinliğine katıldılar. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)