EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Barking Riverside Kentsel Dönüşüm Projesi

Ülke: İngiltere, Şehir: Londra
Proje 2003 - 2005 / Uygulama 2006 - 2026

Kentsel tasarım planı Maxwan Mimarlık ve Şehircilik Ofisi tarafından hazırlanan projenin uygulama onayı 2006 yılında alındı. Doğu Londra’da Thames Nehri’nin kuzey kıyısında yeni bir kentsel yerleşim alanı yaratmayı hedefleyen bu proje ülkenin en iddalı kentsel dönüşüm projelerinden bir tanesi.

Proje; Londra’nın en geniş az gelişmiş bölgelerinden birinde yaklaşık 25 bin nüfus için tasarlandı. Ayrıntılı bir değerlendirme sürecinden sonra, Thames nehri manzaralı, 250 hektarlık eski bir endüstriyel alan olan ve en az 10 bin evden oluşan bölgedeki “yüksek yoğunluklu, iyi kalitede, yenilikçi” kriterlerini sağlayan Maxwan tasarımı seçildi. Proje;11.000 konut, 22000 m2 eğlence alanı (mağazalar, barlar, restorantlar, rekreasyon ve spor alanları), 1 lise, 3 ilköğretim okulu, kreşler, 2000 m2 sağlık alanı, büyük yeni parklar, meydanlar, ekolojik değerler ile hareketlendirilmiş nehir kıyısını kapsıyor.

Thames nehrinin kuzey kıyısında yer alan proje bölgesi; Thames Gateway (Thames Gateway: Doğu Londra'dan başlayarak Thames ırmağı boyunca uzayan, 40 mil uzunluğa sahip, kentsel dönüşüm için öncelikli bir bölge.) kentsel dönüşüm alanının merkezinde yer alıyor. Bölge Barking şehir merkezine, Londra’ya, Canary Rıhtımı'na ve Aşağı Lea Vadisi’ne de yakın.

Proje, büyük bir konut geliştirme projesinden daha fazlası olması için tasarlandı. Planın merkezinde, bölgede yaşayacak ailelerin, gençlerin ve yaşlıların tüm ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş genel kamusal faaliyetler bulunuyor. Bölge, yerel mağazalardan, geniş bir çeşitlilikteki sağlık faaliyetleri ve eğlence alanlarına, yeni üç okulda dahil olmak üzere, aşamalı olacak şekilde, daha başlangıcından yeni sakinlerinin rahatı için tasarlanıyor.

Ayrıca plan, yerel istihtam ve iş fırsatlarını destekliyor. Gökyüzü ve sudan ışık yansımalarıyla dolu mükemmel parkı ve sahili ile 21.yüzyıl Londra’sında yeni bir ilham yeri olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)