EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Project A101 Moskova’da Avrupa Standartlarında Bir Banliyö Tasarımı

Ülke: Rusya, Şehir: Moskova

2007 yılında, Maxman Mimarlık ve Kentsel Tasarım Ofisi, Moskova’da uygulanacak olan A101 adını verdiği master planı tamamladı.

A101, Moskova'nın güney batısında MKAD çevre yolunun hemen dışında yer alan 6 bin hektarlık alanı kapsayan ve 320 bin kişiyi ağırlayacak olan yeni bir kentsel tasarım projesi.

Konforlu, rahat, yaşanabilir ve çevresi temiz banliyöler Avrupa şehirleri için doğal bir kalıptır. A101’de Moskova’ya komşu Avrupa tarzı ilk banliyö olma özelliğini taşımaktadır.

Moskova gibi büyük metropollerde büyüme kaçınılmaz ve durdurulamazdır ancak bu gelişme yönetilmelidir. Banliyöler kendine yetebilen, sürdürülebilir, gelişmiş kamu tesisleri ve ulaşım altyapısı ile yüksek kalitede, doğal alanlara sahip yerleşim alanları olmalıdır. Moskova’da mevcut banliyö uygulamalarında çok katlı konut binaları ile müstakil evler karışık şekilde konumlanmıştır. A101 projesinin misyonu; banliyö tarzı yaşamı, yüksek kaliteli yaşamak ve çalışmak için bir alternatif olarak sunmaktır.

İşveren, mimar, mühendis, peyzaj mimarları ve yerel danışmanlardan oluşan bir ekibin yakın çalışmasıyla oluşan master plan, bölgesel planlama otoriteleri tarafından kabul görmüştür. Proje, çeşitli ebatta ve tipte 116 bin konut, 13 karma-kullanım merkezi, 1 iş merkezi (500 bin m² ofis kat alanı), 1 üniversite ve bütünüyle yeni toplu ulaşım ağını içermektedir. Yüksek seviyede sosyal altyapı imkanları içeren projede, 2 hastane, 20 klinik, 60 okul ve 150 kreş yer almaktadır.

Projenin önceliği, bölge sakinleri için, gerekli kamusal ihtiyaçlara ulaşılabilir mesafede, sosyal olarak sürdürülebilir bir şehir geliştirmektir.

Projede 120 bine yakın yeni konut planlanmaktadır ve bu konutlar, 13 karma kullanım merkezi, iş merkezi ve üniversite çevresinde planlanmıştır. Proje kapsamında yeni bir hızlı demiryolu ağı Moskova metro hattı ile bağlanacaktır.

Moskova’nın hemen yanı başında Avrupa kalitesinde konutlar ve gerekli tüm sosyal altyapı ile kendi kendine yeten bir yerleşim planı olan A101 projesinin uygulanması ile bölgede:

* 170 bin olan nüfus 300 bin’e çıkacaktır.
* Kaliteli konut hacmi artacaktır.
* Sosyal altyapı gelişecektir.
* Ek istihdam yaratılacaktır.
* Yeni bir ulaşım ağı oluşacaktır.
* Yaşam kalitesi artacaktır.
* Çevresel profili korunacaktır.

FELSEFE

Proje "modern banliyö merkezi" kavramını destekleyen, kentsel yaşam ve banliyö yaşamının kaynaştırılması felsefesine dayanmaktadır. Proje, banliyö yaşamının avantajları ile (doğal çevreye yakınlığı) kentsel yaşamın özelliklerini bir araya getirerek Moskovalı'lar için yeni bir yaşam kalitesini temsil eder.

Projenin ana fikri beş temel bileşen üzerine kuruludur:

YÜKSEK YAŞAM KALİTESİ

A101 Moskova’nın ilk Avrupa tipi banliyösü olma özelliğini taşımaktadır. Dünya standartlarında, yüksek kalitede konut alanları gelişiminin yanısıra, kapsamlı bir ulaşım stratejisi planlamaya dahil edilmiştir. Projede bölgenin ekolojik refahı ön planda düşünülmüştür.

A101 projesi sakinleri için, konut, çalışma ve eğitim alanlarında doğal peyzaj alanı ile çevrili bir ortam sunar. Kamu tesisleri, toplu taşıma güzergahları vb imkanlar yıllık nüfus artış oranı dikkate alınarak, projelendirilmiştir. Projede, konut, ticaret, eğitim ve rekreasyon alanları uyum içinde, kendi kendine yeterli ve çevre dostu bir banliyö ortamı yaratmayı hedeflemiştir.

EKOLOJİ

Parkların, kamusal yeşil alanların, çocuk oyun alanlarının, spor tesisleri ve eğlence merkezlerinin mevcut doğal ekosistem değerlendirilerek oluşturulması projenin temel değerlerinden biridir. Projede bölge yeşillendirmesinin stratejik bir plan dahilinde gerçekleştirilmesinin yanısıra mevcut alanların korunması üzerinde durulmaktadır.

ERİŞİLEBİLİRLİK

Projenin ana konseptinde erişilebilirlik önemli bir yer almaktadır. Yerleşim, yeni sakinleri için evlerine, iş yerlerine, okullarına ve sosyal alanlara erişebilirliklerini sağlayacak gerekli altyapıya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Yeterli ve konforlu bir yaşam için; okullar, eczaneler, alışveriş merkezleri, toplu taşıma durakları, kamu birimleri yerleşim sakinleri için yürüme mesafesinde konumlandırılmıştır.

Yukarıda bahsedilen tüm yönleriyle A101 projesi, kendi kendine yetebilen, bağımsız barındırabilir ve bağımsız olarak gelişen bir proje olacaktır.

MASTER PLANLAMA

A101 projesi resmi master plan doğrultusunda geliştirilecektir. Bu plan, arazi kullanımına ilişkin tüm konuları kapsayan entegre bir yaklaşımdır ve arazi kullanımı, imar, konut yoğunluğu, ulaşım stratejileri, altyapı ihtiyaçları, kentsel ve peyzaj tasarımı kavramlarının düzenini sağlayan bir anahtardır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)