EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Tema İstanbul​ Türkiye’nin Master Plan Yönetimli İlk Kentsel Mega Karma Projesi

Tema İSTANBUL, Atakent’te 1.5 milyon metrekarelik devasa bir alanı kaplayan mega karma yapısı ile Türkiye’nin en büyük özel sektör gayrimenkul projesi konumunda. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk master planlı özel sektör gayrimenkul projesi olan Tema İSTANBUL’un karma yapısı, farklı bir yaşam kültürü sunan Konut Bölgesi’nin yanı sıra sosyal buluşma merkezi Tema PLAZA ve dünya çapındaki temalı eğlence merkezi Tema WORLD olmak üzere üç ana fonksiyondan oluşuyor. Bu ana fonksiyonlar ve eğitim, sağlık, turizm ve ticari yapılardan oluşan tamamlayıcı fonksiyonlar, geliştirilen master plan dahilinde büyük bir uyum ve koordinasyon içinde mega karma yapı bünyesinde yer alıyorlar. Tema İSTANBUL’un ilk etabı olan ve halen yapımı devam eden Konut Bölgesi, toplam 3.531 konuttan oluşuyor.     

Dinamik ve çağdaş mimarisi ile farklı yaşam tarzlarına sahip çok sayıda seçenek sunan Tema İSTANBUL’da hem yaşamınız hem de geleceğiniz değerleniyor. Ayrıca, Tema İstanbul’un yanıbaşında inşa edilen TED Koleji-Tema İstanbul eğitim kurumu ile gerek Tema İstanbul sakinlerinin çocuklarına, gerekse bölgede yaşayan çocuklara yüksek kalitede eğitim imkanı sunuluyor. 

Mimari: iki design Group 
İşveren:ARTAŞ-MESA-KONTURAKDAŞ-ÖZTAŞ ORTAKLIĞI
Alan: 1.500.000 m2 
Yıl: 2014

Sakinlerine sosyal imkanlarla zenginleştirilmiş bir yaşam ve pek çok farklı aktivite olanakları sunan Tema İstanbul’ un peyzajı eşsiz konut mimarisi ile paralellik gösteriyor. Geniş Meydanları, gösterişli yansıma havuzları, yeşilin her tonuna sahip meyve bahçeleri ve baş döndürücü çiçek kokularıyla Tema İstanbul sizi içine çekecek.

İSTANBUL’UN 21. YY. KENT, DOĞA VE İNSAN İLİŞKİLERİNE YENİLİKÇİ BİR YORUM

Türkiye’nin master plan yönetimli ilk kentsel mega karma projesi olan Tema İSTANBUL, kente karma kullanım alanında yeni bir anlayış getirmiştir. Gölün, denizin ve ormanın birbirine yaklaştığı ayrıcalıklı bir konumda İstanbul’a eşsiz bir kent ve doğa deneyimi sunarak ulaşım aksları ile güçlenen ve farklı fonksiyonlarla renklenen ve projenin gündeme gelişinden bu güne binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilen ve talep edilen bir proje olmuştur.

Tema İstanbul proje arazisinin %84’ü peyzaj ve doğal yeşil alan olarak düzenlenmiştir. İki design group’un ön planda tuttuğu iki öge ise tasarımda erişilebilirlik ve su kullanımı olmuştur.

Konum olarak metropolün doğu-batı aksındaki 3 ana arter olan E-6 (TEM), E-5 ve Basın Ekspres Yolu’yla erişilen, 3. Boğaz Köprüsü / Kuzey Marmara Otoyolu’na da avantajlı bir ulaşım olanağına sahip; Marmaray’la birlikte çevresinde çoğalan raylı sistem altyapıları ile yeni bir kent odağıdır.

Tema İSTANBUL projesinde, “Konut Bölgesi”, temalı eğlence parkı “Tema WORLD” ve farklı alışveriş konsepti “Tema PLAZA” olmak üzere üç ana fonksiyondan oluşan 1,5 milyon metrekarelik dev arazisi içerisinde yer alan büyük ölçekli bir çalışmadır. Tema İSTANBUL konut bölgesinde 3.531 adet konut bulunmaktadır ve proje arazisinin %84’ü, peyzaj ve doğal yeşil alan olarak düzenlenmiştir. iki design group gözünde Tema İSTANBUL, İstanbul’un 21. yy. kent, doğa ve insan ilişkilerine yenilikçi bir yorumdur. Tasarımda erişilebilirlik ve su öğelerinin kullanımı ön planda tutulan iki öğe olmuştur. Iki design group’un planlama ölçeğindeki bu proje de Sign of the City Awards’ta “En İyi Karma Proje Ödülü” almaya layık görülmüştür.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)