EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Skyttelbron Üst Geçidi: Proje Üç Ana Fikirle Başladı; Renk, Sadelik Ve Medivenler.​

Modern görünümünün yanı sıra kullanılan bu malzemeler sayesinde çevreci, hafif ve kullanışlı bir köprü…

Skyttelbron, 2014 yılında inşası tamamlanan, Lund İstasyonunun üzerinden geçen bisikletlere ve yayalara açık bir üst geçit/köprü projesi. İstasyona ulaşımı sağlayan Ryde’s Passage isimli bir alt geçit ve Clemenstorget isimli bir de açık üst geçit yetersiz kaldığı için üçüncü bir projeye ihtiyaç duyulmasıyla Skyttelbron’un temelleri atılmış oldu. Bu yeni geçit projesi sayesinde aynı zamanda Merkez İstasyon ile Belediye Binası da birbirine bağlandı. 

Proje 3 ana fikirle başladı; renk, sadelik ve medivenler. Renk konusunda çevrede sadece gri, yeşil ve kahverengi olduğunu farkeden proje ekibi, köprüyü dikkat çekici hale getirmek ve çevrenin monoton renk armonisini biraz kırabilmek için sıcak renkler kullanmaya karar verdi.

Renk konusunda radikal bir karar verdikten sonra dizayn için sade ama çarpıcı bir sonuç almak üzere olabildiğince fazla materyal kullanımına gidildi. Renkli camlar, beton ve iki farklı tonda kullanılan çinko ile tasarım basit ve hareketli bir hal aldı. 

Son olarak da, köprünün çok geniş görünmemesi ve 6m olan yüksekliğin yayalar için daha güvenli hale getirilmesi adına merdivenler asansörlerin etrafından dolanarak yükselecek şekilde tasarıma eklendi. 

Çinko, cam ve betondan oluşan bu köprü, modern görünümünün yanı sıra kullanılan bu malzemeler sayesinde daha çevreci ve daha hafif aynı zamanda çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı bir üst geçit projesi olarak çevreye duyarlı ve kullanışlı.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)