EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Türkiye’nin Enerjisi EIF İle Büyüyor

Büyüyen Türkiye hamlesinde büyük önem taşıyan enerji, yapılan son çalışmalarla birlikte dışa bağımlılıktan kurtuluyor. Enerjinin özel sektöre açılmasın ardından gelişen yenilenebilen enerji üretimi, muasır medeniyetlerin kullandığı nükleer enerji yatırımları ile Türkiye enerji alanında kendi kendine yetebilen ülke konumuna geliyor. Bu yıl 9.su düzenlenecek olan EIF Enerji Kongresi ve Fuarı ve paralelinde gerçekleştirilecek olan Petrol ve Gaz Kongresi ve Fuarı uluslararası sektör liderlerini misafir ederek hem dünya piyasası hakkında bilgi verecek hem de yeni iş birliklerinin ve ticaret alanlarının kapısını aralayacak.

Global Enerji Derneği Başkanı Çiğdem Dilek konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye son yıllarda özellikle enerji alanında büyük gelişme kaydetti. Bu yapılan çalışmalara EIF olarak bu sene de ciddi bir katkı sağlamayı hedefliyoruz. Geçen yıl katılan profesyonellerin % 83 ‘ü EIF’i Kongre ve Fuarı sektörünün en iyisi olarak nitelendirdi ve fuar katılımcılarının yüzde 74 ‘ü Fuara gelen ziyaretçiler ve diğer katılımcılar ile önemli iş anlaşmalarına imza attıklarını belirttiler” dedi.

“60 MİLYON DOLAR TİCARET HACMİ SAĞLADIK”

EIF 2015’de Türkiye ve yurtdışından 6850 profesyonel ziyaretçi, CEO, STK temsilcileri, kurum ve kuruluş ziyaret ettiğini ve 4 ülkeden Bakan ve Bakan Yardımcılarının iştirak ederek, beraberlerindeki Ticari Heyetler ile B2B görüşmeler düzenlendiğini belirten Dilek şunları kaydetti:

“Biz EIF olarak geçen yıl yaptığımız çalışmalar sayesinde 60 milyon dolar bir ticaret hacmi sağladık. Hedefimiz bu sene de aynı başarıyı arttırarak sürdürmek. Bu nedenle EIF 2016 bünyesindeki, yurtdışı alım heyeti çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Yurtdışı iş birlikleri için 7 ülkeyle anlaşmaya vardık. Şuan için Nijerya, İran, Hindistan, İngiltere, Hollanda, Yunanistan ve Brüksel’deki bazı STK ‘lar ile alım heyetleri çalışmalarımız netleşti. Bu ülkelerden gelecek işadamlarının bazıları kendi ülkelerindeki yatırımlar için işbirliği çözümleri aramakta, bazıları ise birlikte çalışabilecekleri Türk firmaları ile yüz yüze görüşmeler yapmak için geliyorlar. Bu yapılan görüşmeler ülkemizin ticaret hacmi için büyük önem taşıyor” diye konuştu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)