EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mimarşiv Yapılmayanı Yapma, Yaptığını Farklı Yapma Fikriyle Kuruldu ve İlerliyor​

Mimarşiv
Aslı Sekmen - İlkay Öngün

Mimarşiv yapılmayanı yapma, yaptığını farklı yapma fikriyle kuruldu ve ilerliyor. Birebir iletişimin gücüne inanıyor ve buna çok yatırım yapıyoruz. Mimarın aradığı malzemeye ihtiyacı olduğu anda ulaşması çok kıymetli. Malzeme firmasının da doğru zamanlamayla mimarın kapısını çalması önemli.

Girişimci iki bayan olarak 2013 yılında Mimarşiv’i kurudunuz ve yaratıcı çalışmalar yapıyorsunuz. Öncelikle sizleri biraz tanıyabilir miyiz?

Aslı Sekmen: 1998’de ODTÜ Ekonomi Bölümü’nden mezun oldum ve İstanbul’a geldim. 5 yıllık bankacılık kariyerinin ardından, kendi firmamı açtım ve Avrupa menşeli ileri düzey mimari ürünlerin distribitörlüğünü yaptım. Sonrasında, 2 yıl perakende mimarisi alanında uzman bir mimarlık firmasında Pazarlama ve İletişim Direktörü olarak çalıştım. Böylece 10 yıl boyunca; hem malzeme tarafını, hem de mimari tarafı yakından tanıma ve gözlemleme imkanı buldum. 2013’te ise İlkay ile beraber MIMARSIV yolculuğumuz başladı. Yapılmayanı yapmak, cesur olmak, inandığının peşinden gitmek, emek harcamak ve hepsinden önemlisi çok severek çalışmak benim yolum. Tabii bu yolda giderken, en büyük güç kaynaklarımı söylemem lazım; eşim ve 3 çocuğum...

İlkay Öngün: Ben Fransa’da doğdum. Strasbourg’da Ekonomi-İşletme okuduktan sonra Erasmus-Socrates programı ile Galatasaray Üniversitesi’nde bir dönem okudum. İşletme mastırımı Universite Strasbourg’da, Uluslararası İlişkiler mastırımı ise Nice-Berlin-Roma da The Institut Europeen des Hautes Etudes Internationales’de tamamladım. 9 ay kadar Tunus’ta görev aldım ve 2006’dan beri İstanbul’dayım. Kendi danışmanlık firmamda çeşitli yabancı menşeli firmalarla çalıştım. Ve 2013’te Aslı ile MIMARSIV’e başladık. Hem özel, hem profesyonel hayatta, farklı açılardan bakmak mottom diyebilirim. Hayatımı ve seçimlerimi bulunduğum yer değil, kafamdaki hayallerimin yönlendirmesine önem veririm. İstanbul’a aşk beni bağladı ve o tutkuyla hayatımı ve işimi devam ettirmekte kararlıyım.

Aslı Sekmen
Özellikle mimarlık ve yapı sektörüne hizmet veren pek çok yayın ve portal varken sizlerin bu platformu yaratma amacınız neydi? Sektörün buna ihtiyacı var mıydı?

MIMARSIV, mimar ve malzeme arasında yer alan çok kanallı bir iletişim firması. Sektörde bir açık gördüğümüz için bu yola çıktık. Portal bizim bir kolumuz sadece. Mimarsiv.com dijital bir ürün portföyü sunuyor. Mimarlar buradan istedikleri ürün araştırmasını yapabiliyor. İkinci olarak Asist hizmetimiz kapsamında mimari ofisler bizi direkt arayarak istedikleri nitelikte malzeme-firma araştırması, katalog veya ürün numunesi talep edebiliyorlar. Ve üçüncü olarak konseptli ve özgün etkinliklerle mimarlar ve malzeme firmalarını bir araya getiriyoruz. 

İş modelimiz dijitalde çalışan ama birebir iletişime dayanan benzersiz bir model. Geçirdiğimiz 3 senede, aldığımız tüm geribildirimler; bu yapının ‘işe yaradığını’ ve ‘çalıştığını’ bize gösterdi. O nedenle çok açık söyleyebiliriz ki; evet sektörün buna ihtiyacı vardı.

Bugüne kadar yaptığınız çalışmalardan ve bundan sonraki hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

MIMARSIV yapılmayanı yapma, yaptığını farklı yapma fikriyle kuruldu ve ilerliyor. Birebir iletişimin gücüne inanıyor ve buna çok yatırım yapıyoruz. Mimarın aradığı malzemeye ihtiyacı olduğu anda ulaşması çok kıymetli. Malzeme firmasının da doğru zamanlamayla mimarın kapısını çalması önemli. Zamanla yarışıyoruz ve buna katkı veren çalışmaların kıymetli olduğunu görüyoruz. MIMARSIV, web portalıyla ya da birebir hizmetleriyle doğru malzemeyi doğru mimari ofise ulaştırıyor. 

Mimarşiv Selection, bir seçilmiş ürünler sergisi idi. Mimar ve malzemeyi şık ve keyifli bir ortamda buluşturmak, benzersiz ve sıra dışı bir deneyim yaşatmak, alışkanlıkların dışına çıkmak amacındaydık.

Üzerinde durduğumuz başka bir konu yurtdışı... MIMARSIV hedefi globalde oynamak olan bir firma, iş modelimizin dünyada da örneği yok. Halihazırda farklı ticaret odaları ile partner olarak çalışıyoruz. 2 Haziran’da gerçekleştirdiğimiz MIMARSIV Selection organizasyonumuzda Business France ile beraberdik. Partnerlerimizle beraber 2017 yılında değişik organizasyonlarımız olacak. 
Yeni bir adım olarak, Türkiye’den yurtdışına malzeme alanındaki açılımlar konusunda da farklı projeler hazırlıyoruz.

İlkay Öngün

Son olarak, Haziran ayında gerçekleştirdiğiniz etkinliğinizde “Claim Your White With Architects” sergisiyle moda ve mimarlığı kesiştirdiniz. Projenizin hayata geçişi ve süreçlerinden bahsedebilir misiniz?

2 Haziran’daki MIMARSIV Selection, bir seçilmiş ürünler sergisi idi. Mimar ve malzemeyi şık ve keyifli bir ortamda buluşturmak, benzersiz ve sıra dışı bir deneyim yaşatmak, alışkanlıkların dışına çıkmak amacındaydık. MIMARSIV Selection’da tüm ürünler standart, özel üretilmiş ürün teşhir modüllerinde sergilendi. Stantlardan katalog dağıtımı olmadı. Her stantta firma yetkilileri yer aldı. Sadece seçilmiş ve yenilikçi ürünler sergilendi ve sadece davetli mimarlar ziyaret etti. 

Ruhu olan ve kentin merkezinde yer alan bir mekanda, karşılamasından ürün sergilerine, müziğinden personeline, ikramından tüm detaylarına kadar, farklı bir işe imza atmaya çalışırken, aklımızda olan sergi projesinde de yine farklı bir fikir peşine düştük.  Mimarın modaya bakışını kendi tasarlayacakları beyaz gömleklerde görmek istedik. Mimarlar siyah giyer diye biliriz ama biz o maharetli elleri bu sefer beyaza dokundurduk. Moda tasarımcısı Mehtap Elaidi’yi de projeye dahil ettik ve beraber ‘Claim Your White with Architects’ sergisini çıkardık. İstanbul ve Ankara’dan 8 seçilmiş mimar kendi beyaz gömleklerini tasarladılar. Bu gömlekler Elaidi atölyesinde dikildi ve 2 Haziran’da Fransız Sarayı’nda sergilendi.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)