EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Soyak Siesta Oxygen’e LEED Silver Yeşil Bina Sertifikası

Türkiye’nin en çok yeşil konut üreten firması Soyak Yapı’nın, İzmir Karşıyaka’da hayata geçirdiği Soyak Siesta Oxygen Projesi, LEED Silver Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazandı. 

İzmir’in 2.300 konuttan oluşan mega projesi Soyak Siesta’nın son etabı Soyak Siesta Oxygen, Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş çevreye duyarlı yapı sertifikası olan LEED Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Sürdürülebilir gelecek odaklı Soyak Yapı tarafından ‘Yeşil bina’ olarak tasarlanan Soyak Siesta Oxygen, bu temaya uygun pek çok alana sahip. Soyak Siesta Oxygen’de, enerji ve su tasarrufu sağlayacak uygulamaların yanı sıra doğal aydınlatmayı destekleyen mimari tasarımlar da bulunuyor.

Bisiklet park alanı, elektrikli araç sarj üniteleri gibi benzerlerine az rastlanan uygulamaların yer aldığı projede, ısı tasarrufu sağlayan konfor camlar kullanıldı.

Yüksek, ferah manzaralı ve havadar bir site olarak tanımlanan Soyak Siesta Oxygen, kaliteli yaşam ve spor olanakları sunuyor. Aroma terapili buhar odası, Oxygen Bar, Vitamin Bar, oksijen dezenfektanlı yüzme havuzları, ozon terapili jakuziler ve spa’nın da yer aldığı projede masaj, sauna, yoga, pilates alanı ve rekreasyon alanları da site sakinlerinin kullanımına açık.

İzmir Karşıyaka’da benzersiz Körfez manzarasına sahip 5 etaptan oluşan Soyak Siesta’nın, Siesta Energy ve Siesta Blue etaplarının da LEED Yeşil Bina sertifikası bulunuyor.


Yorumlar

semih silgu 3 Mayıs 2018

Merhaba,
Marmara üniversitesi yüksek lisans öğrencisiyim. .tez konum için sürdürülebilir bina örneği olarak LEED sertifikasına sahip yapılarınızın tasarım ve uygulama süreçlerine ait dökümanlar ve bilgileri paylaşarak bana yardımcı olabilir misiniz?
Saygılarımla,

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)