EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sanatçı Deniz Sağdıç’ın ‘ReadyReMade’ Sergisi Vis Sanat’ta Açıldı

“Ready-ReMade” Deniz Sağdıç
04 Ekim - 13 Kasım 2016

Evrensel değerler zemininde, güncel teknolojiyle geleneksel olanı birleştirerek, kültür ve sa-natın toplumsal katmanların tümüne yayılmasını sağlama hedefiyle yola çıkan Vis Sanat, sezona Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” isimli sergisiyle başladı.

İş dünyasından önemli isimlerin ve çok sayıda davetlinin katıldığı sergide, ödüllü Arp Sanatçısı Meric Dönük’ün gerçekleştirdiği performans ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.
4 Ekim Salı günü Vis Sanat’ta açılışı gerçekleşen sergide sanatçı Deniz Sağdıç Ready-ReMade” ile sanatta biçim ve düşünce düzleminde ortaya konulan ayrıştırmalara odaklanıyor. Sanatçının günlük kullanım nesnelerini, görece tüketilip, terk edildikleri noktalardan kendi deyimiyle “devralarak” bu nesnelere kendisiyle özdeşleşen çizgilerle müdahalelerde bulunu-yor. Bu yöntemle, düşünceyi yaratıcı eylemle ilişkilendiren Sağdıç, buluntu nesneyi sanatın doğasında yeniden var etmeyi amaçlıyor.

Sağdıç’ın yürürlükte olan sanat tarihi yaklaşımına yönelik eleştirisi, hesaplaşması, kaçınılmaz olarak sanatçı tanımına da yöneliktir. Sağdıç’a göre söz konusu yaklaşım sadece sanatı değil sanatçıyı da eser üzerinden tanımlamakta, sanatçıyı ‘ne’liğinden öte ‘kim’liği zemininde te-mellendirmektedir. Sağdıç’ın “Ready-ReMade” yaklaşımı, yaşadığı dönem, hayata getirdiği biçim ne olursa olsun sanatçının ilk günden beri düşüncesiyle var olduğuna vurgu yapıyor.

Deniz Sağdıç, “Ready-ReMade” sergisi Işık Gençoğlu küratörlüğünde, 13 Kasım 2016 tarihine kadar Vis Sanat’ta izlenebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)