EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Doğa ve Mimarlık Arasında Becerikli Bir Denge Örneği: Vigilius Mountain Resort

Vigilius Mountain Resort farkındalığın estetik ile varolduğu ve her şeyin doğa ve peysaj etrafında döndüğü bir tasarımdır. Tüm odalarda ısıyı depolayan ve oda sıcaklığını yumuşatan kerpiç, bölücü duvarlar kullanılmıştır. Karbon salımı sıfırdır ve çevre dostudur.

İtalya Lana’da bulunan Vigilius Mountain Resort Oteli’nin tasarımında doğa en önemli kriter olarak değerlendirilmiştir. Otel konum olarak, günlük yaşamın yoğun temposundan 1500 metre yukarıdadır. Yaz aylarından yürüyüş ve tırmanma sporu, kışın ise kayak sporu için tercih edilen bir tesis olma özelliğine sahip olan otel, yılın 12 ayında konuklarını ağırlamaktadır. Bölgede aynı zamanda birçok termal su kaynağı ve kaplıca yer almaktadır.

Vigilius Mountain tatil köyü, 35 oda, 6 suit, 2 restaurant, bir kütüphanesi, bekleme salonu, konferans odası ve SPA’sı ile çevreyle uyumlu 5 yıldızlı bir oteldir. Günümüzde Vigilius Mountain tatil köyüne ulaşım hala sadece teleferikle veya yürüyerek sağlanmaktadır. 1913 yılında Merano yakınındaki San Vigilio’ya ulaşmak için inşa edilen, Dünyanın ilk teleferiklerinden biri olan sistem kullanılmaktadır. Bu durum çevredeki doğayla uyumun güzel örneklerinden bir tanesidir.

Vigilius Mountain Resort’un tüm odaları sürdürülebilir, doğal malzemelerden inşa edilmiştir. Her odada parke zeminler ve mobilyalı bir balkon veya teras bulunmaktadır. Bazı odalar Dolomites’in panoramik manzarasına sahiptir.

2 katlı olan otel yapısı -bodrum kat ve üst kat - kuzey güney yönünde uzanmıştır ve nazikçe dağın hatlarını takip etmektedir. Tüm çevrede bulunan yaya yolu ağı, binayla topografya arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Taş, ahşap, kerpiç ve cam kullanılarak geleneksel yerel ahşap yapı yeniden yorumlanmıştır. Sadece bodrum alanları betonarmeden yapılmıştır.

Otel binasında giriş fuayesinden bekleme salonuna, kütüphaneye ve restauranta geçilebilmektedir. Spanın olduğu güney bitişinden geçiş karaçamlar ile oluşturulan otantik iç bahçeden sağlanmaktadır. Her odada, doğuya yada batıya bakan hepsinde, kerpiç duvarlar banyoyla uyuma bölümlerini ayırır. Emilen ısı, yazın soğutmada kışın ısıtmada kullanılır.

Büyük cam pencereler güneş enerjisinden faydalanırken, çatı aşırı ısınmaya engel olur ve cephedeki ayarlanabilir panjurlar gölge miktarını kontrol eder. Herşey hava yalıtımlı şekilde tasarlanmıştır, ısı dönüşümüyle ve içeride radyant panel kullanımıyla kontrol edilmiş havalandırma vardır. Ayrıca biyoyakıtla ısıtma sistemi, çevrede tarımım ve ağaçlık alanların korunmasına yardımcı olur, enerji kaynağı olarak pelet -sıkıştırılmış ahşap talaşı- şeklinde düşük kaliteli ağaç kullanılır.

Vigilius Mountain Resort, farkındalığın estetik ile var olduğu ve her şeyin doğa ve peyzaj etrafında döndüğü bir tasarım örneğidir. Tüm odalarda, ısıyı depolayan ve oda sıcaklığını yumuşatan, kerpiç bölücü duvarlar kullanılmıştır. Karbon salımı sıfırdır ve çevre dostudur. Var olan 300 yıllık eski ahşap yapı, tasarıma dahil edilmiştir. Ahşap kafes cephenin belirgin yatay yapısı, doğa ve mimarlık arasında çok becerikli bir denge oluşturur. Tasarımla ilgili her şey, tasarımcının yenilenebilir kaynaklara bağlılığını yansıtmaktadır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)