EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tekeli-Sisa Mimarlık’ın Uygulama ve İç Mimari Projelerinde Rol Aldığı Aşkabat Havalimanı Açıldı

Uygulama projesi ve iç mekan tasarımı Tekeli-Sisa Mimarlık tarafından gerçekleştirilen Aşkabat Uluslararası Havalimanı, Türkmenistan’ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğini karşılamak üzere inşa edildi.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki mevcut havalimanı arsasında yılda 14 milyon yolcu kapasiteli yeni uluslararası havalimanı kompleksi için açılan ihaleyi bir Türk müteahhitlik firması olan Polimeks kazanmıştı. Polimeks tarafından yapılmış olan konsept proje, yeni veri ve talepler ile geliştirilerek Tekeli-Sisa Mimarlık tarafından önce kesin proje haline getirildi ve ardından uygulama projeleri hazırlandı. 

Ülkenin sembolü olan Laçin kuşu formu ile simgeleştirilmiş olan yapının terminal bölümünde; çatı strüktürü ve dış kaplaması, kuş formlu heykelsi bir modelden alınarak Tekeli-Sisa Mimarlık tarafından parametrik yazılımlar ile modüllere dönüştürülerek inşa edilebilir bir proje haline getirildi.

İç mimari projelerinde ise Türkmenistan’ın kültürünü yansıtan ve özellikle ülke başkanının beğenisine göre talep edilen iç mimari anlayışı, yine Tekeli-Sisa Mimarlık tarafından uluslararası bir terminal binasının gerekleri ve çağdaş mimarlık yaklaşımları ile bağdaştırılarak, özgün ve uygulanabilir bir iç mekan tasarımı projesine dönüştürüldü.

Benzer şekilde kuş formu ile simgeleştirilen bir yapı olarak projelendirilmiş olan VIP binası ve otopark blokları da yeni veri ve talepler ile kesin proje haline getirilerek uygulama projeleri hazırlandı.

İskele blokunda 11 adet büyük gövdeli veya 22 adet orta gövdeli uçağa eşzamanlı hizmet verebilecek çoklu uçak park ettirme sistemi (Mars-multiple aircraft system) kullanıldı. İlk aşamada 4 adedi çift çıkışlı, toplamda 30 köprü ile gelecekteki kapasite artışını karşılayacak şekilde projelendirildi. 

12 milyon m2 alana yerleşen havalimanı kompleksinde, proje kapsamında; 146.500 m2 alanlı terminal binası, 50 odalı havaalanı oteli, 8.500 m2 alanlı VIP binası, 4.100 araç kapasiteli otopark binası ile 1.820 araç kapasiteli açık otopark yer almakta. 

Tekeli-Sisa Mimarlık, uygulama projesini ve iç mimari tasarımını üstlendiği bu yapı ile uzmanlık alanlarından olan havaalanı ve büyük ölçekli ulaşım yapıları portföyüne yeni bir referans daha eklemiş oldu. 

Proje Künyesi

Mimari Proje: Tekeli- Sisa Mimarlık Ortaklığı/ Dilgün Saklar, Mehmet Emin Çakırkaya
Proje Yöneticileri: Mehtap Eray, Neslihan Can, Öznur Kale
Mimari Proje Ekibi: Alper Gürtekin, Aslı Kul Tanışman, Bahar Yılmaz, Begüm Ülker, Ceren Erman, Ceylan Cöbek, Ece Beril Aliabadızade, Hüsne Cavlak, İsmail Güçlü, Kumsal Çakır, Melahat Kaldan, Melis Kocamanoğlu, Merve Temerit, Mina Bayölken, Münevver Antczak, Nomi Elhadef Levent, Nuray Uygur, Öznur Emin Ceylan, Serra Özgüle, Tuğçe Torunlar, Ufuk Hisarlı, Zeynep Tuğba Çakmak / Tabaka Mimarlık, Etüt Mimarlık, GG Mimarlık, Melis Kanadıkırık Savaş
İşveren: Polimeks İnşaat
İç Mekân Tasarımı:  Tekeli- Sisa Mimarlık Ortaklığı
VIP – CIP İç Mekan Tasarımı: TRE Tasarım
Statik Proje: Tuncel Mühendislik
Tesisat Proje: GMD Proje
Elektrik Proje: HB Teknik
Proje Tarihi: 2014
İnşaat Tarihi: 2016
Toplam inşaat Alanı: 210.000 m²


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)