EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Beyaz Fotoğrafın Yeşil Pikselleri...

Bir fotoğraf karesinin en doğal pikseline yaklaşır gibi...


Kıbrıs'ta yapı karakterlerinin arasında dikkat çekici ve sadeliğiyle Yeşil Piksel binasının tasarımı  Fransız Mimar Jean Nouvel'e ait. 

Tasarımlarına yeşil lekeler katmaktan hoşlanan  Fransız Mimar Jean Nouvel, Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da yeşil lekelerle sarmalanmış beyaz kulesinde bu tutkusunu başarıyla örneklemiş.

Kule modern tasarımın bir karışımı ve yalnızca doğanın sağlayabileceği özgün bir dokuyu yansıtıyor.Bu çok amaçlı binada, konut amaçlı daireler, ofisler ve mağazalar bulunmaktadır. Bu işlevi sayesinde Elefthria Meydanı’na yakın olan kuleler hareket merkezi haline gelmiştir. Nouvel Kıbrıs’taki bu kule için geleneksel yükselişte radikal bir hareketi simgelediğini düşünüyor.

Nouvel’in tasarımı, birçok yapıdaki gibi düzenli pencere ve balkon ızgaraları yerine, pencereler ve açık hava atriyumlarının pikselli bir modele sahiptir.Bu atriyumlar, balkon korkuluklarından taşan ve binanın uzun, düz çizgisini parçalayan  geniş yeşilliklerle doludur. Parlak yeşil bitkiler yapının sade ve beyaz cephesine doğru açılırken ultra modern ve sade görünümüne görsel bir çekicilik kazandırıyor.

Mimar: Jean Nouvel
Proje Yeri: Lefkoşa, Kıbrıs
Proje Yılı: 2015

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)