EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nden Seçmeler

Aralık 2013’te beşincisi gerçekleşecek olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali dünyanın dört bir yanından belgeseller, söyleşiler ve çeşitli etkinlikler ile izleyicisiyle buluşacak. Festival ekibinden Tuna Özçuhadar festival filmlerini mümkün olduğunca çok kişinin izlemesini istediklerini, çünkü insanların izledikleri filmler ile kendi alanlarında yaşam kültürünün dönüşümüne nasıl katkı vereceklerine dair ipuçları elde eldebildiklerini ifade ediyor. Ekoyapı Dergisi olarak bizde üstümüze düşen sorumluluk ile festival filmlerinden bazılarını paylaşmak istedik. Festival ve filmler hakkında daha fazla bilgiye www.surdurulebiliryasam.org internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

OVERVIEW / UZAYDAN BAKIŞ

Süre:20 dk.

Yönetmen :Guy Reid / UK-USA / 2012

Dil :İngilizce / Türkçe altyazılı

Web sayfası :http://www.planetarycollective...

ÖZET & DETAYLAR

Dünyayı uzaydan gören astronotlar ‘kuşbakışı etkisi’ni, gezegen ve insanın onun üzerindeki yeriyle ilgili bakış açılarını değiştiren ve onu ülkeler / türler arasında sınırlar olmayan paylaştığımız evimiz olarak algılamalarını sağlayan bir deneyim olarak tanımlıyor. Kuşbakışı, ‘kuşbakışı etkisi’ni deneyimleyen astronotlarla yapılan röportajlar üzerinden bu bakış açısını inceleyen bir kısa film. Film, aynı zamanda, yorumcu ve düşünürlerden, bu anlayışın bir bütün olarak insanlık için daha geniş etkilerine ve önemine, özellikle de şu anda gezegenimizin karşı karşıya olduğu büyük zorlukları ne şekilde karşılayacağımızla nasıl bir ilgisi olduğuna dair yorumları da içeriyor.

PLAN B UYGARLIĞI KURTARMA SEFERBERLİĞİ / MOBILIZING TO SAVE CIVILIZATION

Süre :84 dk.

Yönetmen :Hal Weiner / USA/ 2010

Dil :İngilizce / Türkçe altyazılı

Web sayfası :http://www.pbs.org/journeytopl...

ÖZET & DETAYLAR

Dünya Gezegenine Seyahat serisi, Matt Damon’ın sunduğu, çevre meraklısı ve “Plan B” kitabının yazarı Lester Brown’ı da içeren özel bir programla devam ediyor. Bu belgesel, ya iklim değişikliğinin gerçekleriyle yüzleşmemize ya da kayıp medeniyetlerin ve başarısız siyasi duruşların sonuçlarına katlanmamıza dair açık ve kararlı bir mesaj iletiyor.

Brown, Nobel ödüllü Paul Krugman, Pulitzer ödüllü ve New York Times köşe yazarı Thomas Friedman, eski vali ve içişleri bakanı Bruce Babbit’i de içeren dikkate değer bilim insanlarıyla beraber küresel ısınmanın giderek artan tehdidini önlemek için yenilenebilir kaynaklara yönelik stratejilere dayalı yeni ve gelişmekte olan ekonomiye bir bakış sağlıyor.

REAKTÖR / REACTOR

Süre :35 dk.

Yönetmen :Ian MacKenzie / Japan / 2013

Dil :Japonca, İngilizce/ Türkçe altyazılı

Web sayfası :http://www.reactorfilm.com/

ÖZET & DETAYLAR

11 Mart 2011’de 9.0 şiddetinde bir deprem, Japonya kıyılarına vuracak dev bir tsunamiyi tetikledi. Bu facia tahmini 15,878 cana ve trilyonlarca dolarlık maddi hasara sebep olmanın yanı sıra, Fukishima Daiichi Nükleer Santralı’nın üç reaktöründe kısmi erimeye de yol açtı.

Nisan 2012’de Yogi, Budist hoca ve aktivist Michael Stone, Japonya’nın tsunami ve Fukishima’nın erimesinin ardından uyanışını ve Japonların bu krizle nasıl baş ettiklerini öğrenmek üzere Japonya’daki haccına başlıyor. Michael, yerli halkla, sanatçılarla, aktivistlerle ve araştırmacılarla bu yeni hayat ve eski Zen geleneklerine ve o güzel tapınaklı şehirlere olan etkileri üzerine konuşuyor. Böyle bir zamanda Bodhisattva’nın ant içtiğini düşünebilir miyiz?

REAKTÖR eski hatıraları neden ve nasıl unuttuğumuzu keşfetmeyi ve birbirimizle olan bağlarımıza ışık tutarak kişisel ve sosyal uyanışa doğru ilerletmeyi amaçlayan, eylemlerimizin önemini gösteren bir kısa film.

VAHŞİ ŞEYLER PROJESİ / PROJECT WILD THING

Süre :80 dk.

Yönetmen :David Bond / UK / 2013

Dil :İngilizce/ Türkçe altyazılı

Web sayfası :http://projectwildthing.com/

ÖZET & DETAYLAR

David Bond endişeli. Çocuklarının uyanık olduğu zamanlar pazarlamanın kakofonisiyle domine edilirken, çocukları da ekrana bağımlı camgöz zombilere dönüşme tehdidi altında. Tüm şehir çocukları gibi onlar da, kendisinin aksine zamanının büyük kısmını kapalı ortamlarda geçiriyor. O da –gerçek anlamıyla- doğaya geri dönüşün zamanı geldiğine karar veriyor. David, kızının hayatının üçte birini çalan markalarla yarışa kalkışırken, kendisini Doğa’nın pazarlama müdürü olarak atıyor. Kendine saygısı olan her satışçı gibi, işe bir kampanya ve logo oluşturmakla başlıyor. Sonunda, kafası karışık birkaç profesyonelin de desteğiyle, Doğa’yı Britanya ailelerinin hizmetine sunuyor. Onun bu muzip yolculuğu günümüz aile yaşantısıyla ilgili bazı acı veren gerçekleri de gün yüzüne çıkarıyor. Ürünü bedava, bereketli ve yararları kanıtlanmış – ama acaba Doğa’nın son kullanım tarihi geçti mi?


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)