EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Akçansa’dan Üniversitelilere “Biyolojik Çeşitliliği Artır, Doğal Hayata Değer Kat” Çağrısı!


Akçansa, iştiraki olduğu HeidelbergCement’in faaliyet gösterdiği ülkelerde düzenlediği, maden sahalarının biyolojik değerlerini arttırmayı amaçlayan “Biyoçeşitlilik Proje Yarışması”nı bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştiriyor.

Üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoloji ve Ekoloji bölümlerinde ve Ziraat fakültelerindeki öğrencileri çevreye, doğal yaşama ve sürdürülebilir geleceğe katkıda bulunmaya davet eden yarışmanın başvuruları, 1 Mart 2014 Cuma gününe kadar devam edecek.

“Quarry Life Award” maden sahalarında biyolojik çeşitliliğin artırılması amacıyla düzenlenen uluslararası bilim ve eğitim yarışmasıdır. Amacı madencilik faaliyetleri sonrası arazilerin ve doğal yabani hayatın, üniversite öğrencileri, araştırma görevlileri tarafından üretilecek yaratıcı, farklı ve inovatif projelerle tekrar doğaya kazandırılması, bu alanlarda biyolojik çeşitliliğinin arttırılması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak olarak özetleyebiliriz.

Doğaya, çevreye, biyoçeşitlilik, ekoloji ve biyoloji konularına meraklı tüm üniversite öğrencileri bu yarışmaya ister kendi başlarına ister ekip halinde katılabilirler. Başvurular 1 Mart 2014 tarihine kadar www.quarrylifeawards.com adresinden elektronik ortamda yapılabiliyor.

Yarışma için birisi İstanbul, diğeri Çanakkale’de üretim faaliyeti devam eden 2 hammadde sahası belirledik. Yarışmacılar tarafından bu sahalara yönelik hazırlanacak proje tekliflerini Ulusal Jüri ön elemeden geçirecek, seçilen teklifler ise 1 Eylül 2014 tarihine kadar nihai proje haline getirilecektir. Projeler fizibilite, kamu bilincinin arttırılması ve paydaşların katılımı gibi doğaya ve topluma kattıkları değere kriterlerine göre değerlendirilecektir.

Ulusal yarışma için kamu kurum ve kuruluşlardan, üniversitelerden, STK’lardan uzman ve yetkili kişilerden oluşacak bir jüri değerlendirme yapacak.

Kabul edilen tüm projeler, aynı anda hem ulusal hem de uluslararası ödüller için yarışacak. Ulusalda birinci olacak projeye 5.000 Euro, ikinciye 3.000 Euro, üçüncüye ise 1.500 Euro nakit para ödülü verilecek. Uluslararası alanda başarı elde eden yarışmacılar ise 10.000 Euro değerinde para ödülü kazanacak. Bunların dışında 30.000 Euro tutarındaki büyük ödül ise en iyi genel projeye verilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)