EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

2.Ulusal Kerpiç Sempozyumunun Ardından

And Akman

30 Kasım 2013 tarihinde Konya Mimarlar odası tarafından ikincisi düzenlenen ulusal kerpiç sempozyumunun konusu olan “çağdaş uygulamalar”, günümüzde cahilliğe karşı direnen bu malzemenin ‘kurtulunması gereken bir ayıp’ olmadığı, tam tersine çağdaşlığın ve uygarlığın sembolü olduğu çerçevesinde birleşti.

Geleneksel kullanımıyla ‘kerpiç’ dediğimiz malzeme, günümüzde ‘toprak yapı malzemeleri’ olarak kapsamını genişlettiğimiz ürün çeşitliliği ile ele alınmaktadır. Monoblok dökme taşıyıcı duvarlar, bloklar, pano ve paneller, ısıtma sistemleri, hazır sıva... gibi gelişen ürün gamı, artık yüksek teknolojili üretim proseslerinden geçmekte ve insan sağlığı ile sürdürülebilirliğe önem veren gelişmiş toplumlarda piyasada bulunmaktadır.

Sempozyumun açılış konuşmalarında mimarlar odası merkez yönetim kurulu başkanı Sn. Eyüp Mumcu ve Konya şubesi müdürü Sn. Serdar Işık, bu alandaki bilgisizliğe ışık tutmaya çalıştılar. Ardından Sn. Ruhi Kafesçioğlu tematik sunumunda ‘toprak yapıların dünü ve yarını’nı anlattı.

Bunu takip eden oturumlarda da sırasıyla: Sn. Cengiz Bektaş ‘Yatağan’da kerpiç bir binanın yeniden kullanımı’ üzerine; And Akman ‘Endüstriyel kerpiç malzeme teknolojileri ve yapıları’ üzerine; Sn. İsmail Cemal ‘Kerpiçin ekolojik özelliği’ üzerine; Sn. Burhan Çiçek ‘Dünya’da Toprak Yapılar’ üzerine; Sn. Bilge Işık ‘Yeni nesiller için kerpiç mimari’ üzerine; Şahabettin Öztürk ‘Kerpiç’in Depremselliği’ üzerine; İbrahim Bakır ‘Kerpiç ve Gelecek’ üzerine ve Sn. Ekrem Bodamyalızade de ‘Kentselde ve kırsalda kerpiç’ üzerine sunumlarını yaparak değerli bilgiler paylaştılar.

Sempozyumda biriken bu değerli bilgilerin, statükomuzun ve geleceğe yönelik düşüncelerin paylaşıldığı, tartışıldığı Forum’u ise Sn. Ruşen Keleş özenle yönetti.

Bilgisizliğin bilgiye, uyanıklığın düşünceye tercih edildiği coğrafyalarda yöresellik ve yerel gelişme sekteye uğruyor. Yerine aitlik kayboluyor. Bu değerlerin korunmasında en önemli misyonlardan birisini yapısal çevremiz üstlenmektedir. Sempozyumdan çıkan ortak sonucu ‘toprak yapı malzemelerine ve Kerpiç’e bu bilinç ile bakmanın önemliliği’ olarak özetleyebiliriz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)