EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Marc Sadler’in MASIERO İçin Tasarladığı Yenilikçi Ürünü; RAQAM

Kullanıcıya sunduğu sayısız kombinasyon ile kişiselleştirilebilir bir aydınlatma olan RAQAM, Masiero’nun mühendislik becerilerinin sonucu ortaya çıkan ve özel birleşim noktaları sayesinde sayısız yeni görünüme kavuşabilen bir ürün olarak TEPTA Aydınlatma’da satışa sunuluyor.

Marc Sadler’in tarafından Arapça’daki ‘raqam’ kelimesinden ilham alınarak tasarlanan ürünün her bir parçası metal iskeletin etrafına sarılmış cam şeklinde imal ediliyor. LED teknolojisi ile de son derece çevreci çözümler sunuyor. 

Avize konseptini en küçük ve esasen gerekli öğelerine indirmeyi başaran Marc Sadler, bu öğeleri annesinin zamanından kalma geleneksel aydınlatma kalıplarının dışında işler yapmak için kullandığı belirtiyor.

Bir aydınlatmada gerekli olmayan tüm parçaların çıkarılmasından sonra elde edilen modüllerden oluşan RAQAM, her birinin kendine ait bir formu olan 7 modülden oluşuyor. Her bir modülü tasarım pikselleri gibi düşünen tasarımcı, LED ışık kaynakları kullanarak, sonsuz sayıda kombinasyon oluşturulmasına olanak sağlıyor. Bir başka açıdan bakıldığında, her şeyin aynı düzlemde olduğu ve yukarıdan bakarak tasarlanmış düz yüzeyler yaratılabilmenin mümkün olduğu hissediliyor.

Bu fikirden yararlanarak, eklemek istediğiniz cam, metal veya damlacık parçaların renkleriyle oynamanız mümkün hale geliyor. Modüller, ışık kaynağının kablolarıyla birlikte herhangi bir şekle bürünebiliyor. Işığın yoğunluğu dahi ayarlanabiliyor. Böylece, bütünüyle yeni bir tasarım dili inşa etmek için muazzam sayıda öğe üretilmiş oluyor. Ortaya çıkan kombinasyonlar tek bir duvar yüzeyinin kapsamıyla sınırlandırılabildiği gibi çok daha büyük alanlar içinde odak noktaları haline gelerek, herkesin dikkatini çekebiliyor. Bu projenin yaratımları tuğlalara benziyor. Modüller ile ister alçak bir duvar, ister bir katedral, ya da dev kubbeler inşa etmek mümkün. Tek sınırınız sonsuzluk.

Dekoratif kombinasyonların yanı sıra mimari ölçekte uygulamalara da olanak sağlayan RAQAM ile kişiselleştirilebilir mekanlar yaratmak mümkün hale geliyor.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)