EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Panel Sektöründe Yenilikçi Bir Yapı Paneli; Modelpan

Sibel HIZLAN, Modelpan Genel Müdürü

Gelişen teknoloji, inşaat sektörünün değişmesi ve özellikle ticari yapıların hafif çelik sistemine yönelmesiyle birlikte panel kullanımı da daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bu sistemler hepimizin bildiği gibi binaya yük getirmeyen hafif sistemler. Hem hafif ve uygulama kolaylığı hem de yalıtım özelliği olan bu ürünler, bina inşaatları için vazgeçilmez ürünler haline geliyor.

MODELPAN’ın kurum kültüründe sürdürülebilirliğin konumundan biraz bahseder misiniz? Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?

Modelpan Manyezit Yapı Levhası, Türkiye’nin uzun yıllar ithal ettiği ve panel sektöründe inovatif olarak nitelendirebileceğimiz yenilikçi bir yapı paneli. Modelpan olarak panellerimizi tamamen yerli sermaye ve hammadde kullanımı ile üretiyoruz. Türk ekonomisine ve pazarına  değer kazandıran yatırımla, artık ülkemizden de manyezit panel ihracatı yapılıyor. 

Gelişen teknoloji, inşaat sektörünün değişmesi ve özellikle ticari yapıların hafif çelik sistemine yönelmesiyle birlikte panel kullanımı da daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bu sistemler hepimizin bildiği gibi binaya yük getirmeyen hafif sistemler. Hem hafif ve uygulama kolaylığı hem de yalıtım özelliği olan bu ürünler, bina inşaatları için vazgeçilmez ürünler haline geliyor. Ayrıca karbon salınımını düşürüp hiçbir zehirli gaz salınımı olmadığı için gerek bina iç duvarlarında gerek cephe sisteminde kullanılırken ekolojik olması önemli bir kriter haline geliyor. Özellikle LEED Sertifikası almak isteyen binalara da önemli katkıları oluyor. Panellerde kullanılan malzeme içeriğinin sağlıklı olması ve daha bir çok özelliği barındırdığı için biz panellerimize akıllı panel diyoruz ve akıllı binalara da çok büyük katkısı olduğunu düşünüyoruz.

Panellerimizin en önemli özelliklerinden bir tanesi A1 sınıfı yanmaz bir malzeme olması ve bu özellik yeni yönetmeliklerde çok önemli bir kriter. Bunun dışında yüksek ısı ve ses yalıtım özelliği var. Duvar sistemleri ile de desteklendiğinde ekstra bir dayanım ortaya çıkıyor. 50 desibele kadar ses yalıtım özelliğinin olması özelikle bina içinde bölücü duvarlarda önemli bir özellik haline geliyor. Ayrıca su geçirmediği ve su emme oranı düşük olduğu için dış cephede de çok rahatlıkla kullanılabiliyor. Esneklik özelliği de ön planda olan, kırılmaya ve basınca karşı dayanıklı, montajı çok kolay, pürüzsüz yüzeyi sayesinde sıva gerektirmeyen ve boyaya hazır bir bitiş sağlayan bir ürün olduğu için işçilikten ve malzemeden tasarruf sağlıyor.

Panelimizin ana hammaddesi magnezyum oksit ve tamamen doğal malzemelerin birleşiminden meydana geliyor. Ana hammaddenin kaynağı yine bizim grubumuza bağlı Kümaş Manyezit Sanayi’den geliyor. Böylece hem hammaddesini çıkartan hem üretimini yapan bir şirketler grubuyuz. Bu da bizim için çok önemli çünkü ham maddenin kalitesi ve verimliliği bu işin en önemli bir noktasıdır.. 

Uzun süren ARGE çalışmalarının ardından pazara sunduğumuz inovatif yapı paneli Modelpan, ürünleri çok detaylı testlerden geçti. Ulusal ve uluslararası sertifikaları aldık. Türkiye’de magnezyum oksit panellerinin bir standardı yoktu. TSE ile birlikte manyezit panel standartlarını oluşturduk. Yurtiçi ve yurtdışı talepleri oldukça arttı ve her geçen gün pazarda bilinirliğimiz artıyor. İhracat yaptığımız ülkeler yirmiye ulaştı, bu yıl daha uzak bölgeler olan Amerika’dan, Uzak Doğu’dan siparişler aldık. Bundan sonraki dönemde farklı ürünlerle ürünümüzün gamımızı genişletmeye başlıyoruz. Bu sene yeni yüzeyler ve panel sistemleri devreye aldık. Ayrıca ürünümüzle birlikte sunulan tamamlayıcı ürünleri devreye aldık. 

Tüm dünyada en çok tercih edilen yapı panelleri arasında yer alan magnezyum oksit esaslı yapı levhasını, yüzde yüz yerli hammadde ile ilk defa Türkiye’de üreten MODELPAN, yeni nesil yapılar için yükleniciye ve kullanıcıya hangi özellikleriyle ne gibi katkılar sağlıyor?

Yüklenici bir firma bizim panellerimiz ile işini yaparken sistemi kurduktan sonra hızlı bir şekilde montajını gerçekleştirebilir. İç mekan bölücü duvarlar için, çift kat panel kullanmak yerine tek kat manyezit panel kullanmak yalıtım özelliklerini sağlaması için yeterli olabiliyor ve bu da işçilikten tasarrufu sağlıyor. Ürünümüz pazarda tercih edilen bir ürün haline geldi ve bundan sonra talebin daha da artacağını düşünüyoruz. Satış kanallarımızı iç Pazar için distribütörlerimiz ve uygulama bayilerimiz olarak belirledik. Bu kanallarımız sayesinde inşaat ve uygulama firmalarına, son kullanıcıya ulaşılabiliyor, ayrıca bilgilendirme amaçlı eğitimler veriliyor. 

Enerji kaynaklarının hızla tükendiği ve artan maliyetlerin tüketiciyi zor durumda bıraktığı günümüzde devletten ve kamu kuruluşlarından ne gibi beklentileriniz var?

Belirli yönetmelikler var; yangın, ısı, enerji, deprem yönetmelikleri gibi, birbirinden bağımsız gibi görünen bu yönetmeliklerin ortak bir dille belli bir çerçeveye oturtulması için ilgili kuruluşlar tarafından çalışmalar sürdürülüyor. Oluşturulan komitelerle çalışmalar geliştiriliyor. Dolayısıyla bu yönetmeliklerin kendi içinde birbiriyle bağlantılı bütünler oluşturarak daha da etkili bir şekilde işlemesi sağlanacak. Bu iyileştirmeler içerisinde biz de kendimize düşen rolü en iyi şekilde icra etmeye çalışıyoruz. 

Modelpan’ın sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

Hedef kitlelerimiz vasıtasıyla kullanıcılara ulaşıp, ürünlerimizin içeriğini ve binalara sağladığı ekolojik katkıyı anlatarak, daha sağlıklı bir çevre vaad ettiğimizi her zaman vurguluyoruz. Ürün ve sistem çözümlerimiz haricinde ülkenin çeşitli noktalarında eğitimler düzenleyerek beklenti ve ihtiyaç analizleri yapıp çözümler sunuyoruz. 

2017 Yapı Fuarında katılımcıydınız? Fuardan kısaca bahseder misiniz?

Modelpan olarak, 23-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü’nde düzenlenen İstanbul Yapı Fuarı’nda tüketici ve sektör profesyonelleri ile bir araya geldik.
Türk yapı sektörünün buluşma noktası olan fuarda yer alarak, inşaat sektörü profesyonellerinin yapı panellerinde aradığı tüm inovatif özellikleri tek bir panelde bir araya getiren ürünlerimizi ziyaretçilerimize sunduk. Tüketicilerimizi ürünün esnekliğini, sudan etkilenmediğini ve tüm yalıtım özelliklerini deneyimsel olarak yaşatan bir konsept ile buluşturduk. Ürünün çeşitli boyut ve uygulamalarını, farklı renk ve desenlerini de ziyaretçilerimiz ile paylaştık.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)