EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Graniser Seramik ile Yaşam Alanlarına Bohem Dokunuş

Hayatımıza girişi 19. yüzyıla dayanan ve uygulandığı alanlarda nostaljik bir atmosfer oluşturan desenli karolar, Graniser Seramik’in Empoli Serisi ile yeniden gün yüzüne çıkıyor. Seramik sektöründe 20. yılını kutlayan Graniser Seramik, Empoli Serisi ile güçlü bir tasarım ortaya koyarken, uygulandığı alanlarda özgün bir tarz yaratıyor.

Dekorasyonda ve mimaride tarihi dokuların öne çıkmasıyla birlikte iç mekan tasarımlarının odak noktası olan seramiklerde de nostaljiye dönüş başlıyor. Türkiye’nin lider seramik karo üreticileri arasında bulunan Graniser Seramik, özgün tasarım çizgisine sahip ürün yelpazesini nostaljik ve el emeğinin bir yansıması olarak tasarlanan ‘Empoli Serisi’ ile genişletiyor. Geleneksel ve nostaljik desenlerin modernize edilmesiyle hayat bulan Empoli Serisi, desenlerindeki fırça efekti ile fark yaratıyor.

Şehrin tarzını dekorasyona yansıtan özel tasarımlar…

İlk olarak 19. yüzyılda Levanten yapılarda kullanılan desenli karolar, 19. yüzyılın son çeyreğinde ‘karosiman sanatı’ adıyla Rum zanaatkarlar tarafından İstanbul ve İzmir’de üretilmeye başlanmış. O zamanlarda bitmiş karoları preslemek için makine kullanılsa dahi kol gücü gerektirdiğinden dolayı oldukça zahmetli bir üretim sürecinden geçen desenli karolar, yıllar geçtikçe daha da değerlenmiş ve şehirlerle özdeşleşen desenler ortaya çıkarmışlardır. Başlangıçta basit geometrik şekillerle üretilen karolar, zamanla daha özgün, şehrin tarzını yansıtan stil ve renklere doğru evrilmişlerdir. Geçmişi yıllara dayanan bu değerli sanatı tasarım gücü ve üretim altyapısı ile yeniden şekillendirerek gün yüzüne çıkaran Graniser Seramik, Empoli serisi ile yaşam alanlarında ‘nostalji ve bohem’ tarzlarının birlikteliğini yansıtıyor. Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)