EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

' Plastik Ütopya ' Mikro Konutları

Fransa’ nın güneyinde , bilim kurgu çalışmalarının etkisiyle tasarlanan mikro konutlar ‘Plastik Ütopya’ başlıklı bir pavilyon sergisinin parçası olarak yer aldılar. 

Emsali pek bulunmayan bu özel yapılar. Maurice Calka, Quasar Khanh ve Wendell Castle gibi önemli plastik mobilyaların sergilenmesi amacıyla tasarlanarak hizmet etmeye başlıyor. Sergi bu mobilyaların fütüristik tasarımlarına paralel radius  köşeleriyle mikro konutları ütopik konut merkezi haline dönüştürüyor.

‘Plastik Ütopya’ Marsilya’nın dışında tarihi taş kalıntılarının ortasında yer alan bir parkta yer alıyor. Başlangıçta tatil konutu olarak işlevlendirilen yapı, bir yerden başka bir yere taşınabilir olacak şekilde tasarlandı.

Sergi Fransız tasarımcı Jean-Benjamin Maneval tarafından tasarlanmıştır. Sergide ziyaretçilerin restorasyonun gelişim aşamalarını izleyebilecekleri bir ünite de yer alıyor.

Bu sökülebilir bir mimari park yapıtı olan ütopik sergi 2016 yılında açıldı. Bu çalışma öngörüsü felsefi bir eser olarak da nitelendirildi. Yapıların ilk ortaya çıkış tarihi 1960 lı yılların sonlarına dayanıyor. Özel yapıların esas amaçlarında birisi de bulunduğu yerin emsalsiz karakterini korumak.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)