EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yapı Ruhsatı İçin Peyzaj Projesi Zorunluluğu Getirildi

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından uzun soluklu bir mücadelenin ardından 3 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile yapı ruhsat aşamasında peyzaj projesi zorunlu hale geldi. Yönetmelik, 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecektir.
 
Peyzaj Projesi`nin, idareler tarafından istenecek olmasının 57. Maddesinde açıkça ifade edildiği Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği`ne göre, Yapı Ruhsat onayından sonra Peyzaj Projelerinin bir ay içerisinde idareye sunulması ve idarenin onaylaması zorunluluğu getirilmiştir.
 
Yönetmelikte ayrıca "Peyzaj Projesi" tanımlanırken; "açık ve yeşil alanlar için ekolojik, doğal ve kültürel verilere dayalı olmak üzere, peyzaj mimarlarınca hazırlanıp imzalanan, yerleşme ve yapının özelliğine göre ilgili idarece istenecek projeyi ifade eder" ifadeleri kullanıldı. 
 
Yönetmeliğin 66. Maddesinde ise Mimari Estetik Komisyonları`nda Peyzaj Mimarları`na yer verilmiştir. Buna göre, Komisyon idare bünyesindeki en az biri Mimar olmak üzere İnşaat Mühendisi, Peyzaj Mimarı, Sanat Tarihçisi, Şehir Plancısı ve Harita Mühendisinden oluşacaktır.
 
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak ülkemiz genelinde idarelerce istenmekte olan Peyzaj Projelerinin farklılık göstermesi sebebiyle, yurt genelindeki dilin ortaklaştırılması sebebiyle  başlatılan çalışma sonuçları Eylül ayı içerisinde tamamlanarak kamuoyu ve meslek camiamız ile paylaşılacaktır. 
 

Yönetmelik İçin: http://www.resmigazete.gov.tr/...


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)