EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tabanlıoğlu Mimarlık Cityscape Global’de Finalde

Gayrimenkul alanında uluslararası yatırımcıları ve mimarları bir araya getiren en önemli buluşma olan Cityscape Global 2017’de verilecek mimarlık ödülleri merakla bekleniyor. Daha önce birçok defa bu ödülü kazanan Tabanlıoğlu Mimarlık, Cityscape Global 2017 Awards’ta da 3 ayrı kategoride 3 projesiyle finale kaldı. Tabanlıoğlu Mimarlık, “Kamu, Kültür, Turizm Projesi Kategorisi”nde Bodrum Loft, “Orta-Yüksek Ölçekli Konut Projesi Kategorisi”nde TOBB Zeytinburnu (Yedi Mavi), “Ticari Yapı Projesi Kategorisi”nde Ataköy Marina ile yarışacak.

Dünyada çok önemli projelere imza atmış mimarlık ofislerinin projeleri ile katıldığı Cityscape Global 2017 Mimarlık Ödülleri, Büyük Jüri’nin değerlendirmesinin ardından 11 Eylül akşamı Conrad Dubai’de düzenlenecek görkemli törenle sahiplerini bulacak.

Kıyıya paralel konumdaki TOBB Zeytinburnu (Yedi Mavi) projesi tüm seviyelerde geniş bir ufuk ve deniz manzarasına hakim olmanın avantajıyla İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizine açıldığı noktada yer alan en değerli konut alanlarından biri.Katların birbirleri üzerinde küçük açılarda dönerek değişen perspektiflerde yerleştirilmesi her bir konut birimine bakış ferahlığı, farklı ve kesintisiz manzara kazandırıyor. Rüzgar kontrolü ve dolayısıyla enerji sakınımında yarar sağlayacak bu uygulama mimari estetikle sonuçlanıyor. Aynı “ailenin” üyeleri olmakla birlikte, kulelerin tasarımları farkedilir biçimde özgünleşen bloklarda 5+1’den 1+1’e farklı büyüklük ve nitelikte geniş bir konut yelpazesinde alternatifler sunan komplekste, teras ve balkonlar konutların metrekarelerine göre doğru oranda farklılaşıyor.

Bodrum Loft

Ege'nin kıyısında, Torbada,% 50'den fazla eğimli bir topografyada, 38konut ünitesi, 2, 3 veya 4 yatak odalı, çoğunlukla esnek ve bölünebilir hacimler olarak düzenlendi. Arazinin izin verdiği noktalarda topografyadan faydalanılarak bazı birimler araziye gömüldüğü iki katlı villaların tasarımında, yaşandıkça özelleşen mekanlar yaratmak amaçlandı. Avluların çevresinde “açık havada keyifli yaşama” fikrini odak alan projede, tüm yapı birimleri gibi, insanların da birimler arasında yer alan avlularda buluşması öngörülüyor.

Ataköy Marina Denize yönlenme, saydamlık ve sadeliğin mimari dil olarak benimsendiği Ataköy Marina Bakırköy bölgesinin önemli kamusal merkezlerinden bir olduğu kadar alternatif bir konut ve ofis anlayışı sunuyor. Projede marina, ulaşım rotaları,yeme içme, alışveriş, ofis ve konut alanları ile zengileşen bir ortam, yaşam merkezi olarak kentle bütünleşiyor. Kıyıya uyumla kurulan düzen ve sirkülasyonu, alanın tamamına yayılandinamizmi ve kolay erişim imkanlarıyla bu çok katmanlı ve çok katılımlı kent mekanı, sosyal ve ekonomikolarak artı değer kazandırıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)