38°30° Çiftliği Peynir Fabrikası

Slash Architects ve Arkizon Architects işbirliğinde tasarlanan 38°30°Çiftliği Peynir Fabrikası; bu yıl onuncusu düzenlenen, dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan WAF’ta (World Architecture Festival), “Üretim, Enerji ve Geri Dönüşüm” kategorisinde ödül aldı.

“Klasik” fabrika yapısının gerektirdiği tüm işlevleri dairesel bir bantta, maksimum verimle sağlamanın yanı sıra anıtsal formu, davetkâr saçağı ve sunduğu avlulu tipoloji ile kendini bir çeşit peynir müzesine dönüştüren yapı “çağdaş” bir tavır sergiliyor. Eliptik formu sayesinde oluşturulan iç avlu hem iç hem de dış olarak algılanarak tüm üretim sürecinin 360° gözlemlenebileceği deneysel bir alana dönüştürülmüş. Fabrikanın iç cephesi ise bir ekran niteliğinde kurgulanarak üretim bandının dışarıdan izlenebilmesi sağlanmış. 

Adını, Afyon’un Tazlar Köyü’nde bulunan arsanın koordinatlarından alan 38° 30° Çiftliği Peynir Fabrikası, çağdaş mimarisi ve sıra dışı formuyla alışılmış endüstri yapılarından ayrışırken diğer yandan süt ürünlerinin işlenişine ve peynir üretim sürecine ziyaretçilerini de dahil ederek, tıpkı bir müze gibi görsel ve tadım üzerine deneyimler yaşatıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)