EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Derine Sızan Sesler

Multidisipliner bir proje ekibi, Schiphol Grubu adına havalimanındaki zemin gürültüsünü eşzamanlı olarak azaltan bir rekreasyon parkı tasarladı.  Tasarım, peyzaj mimarisi, arazi sanatı ve yenilikçi teknolojinin benzersiz bir bütünleşmesidir.

Schiphol Havaalanı'nın 5. pisti ('Polderbaan') 2003 yılında faaliyete geçtiğinde, bölgede yaşayan sakinlerin (Hoofddorp-North) zemin sesi yükü altındaydı. 

Land Art Park Buitenschot, proje dahilinde uçaklardan gelen gürültüyü azaltmakla kalmayıp bölgeye estetik ve rekreasyonel değer katmakta. Peyzaj tasarımındaki temel öğe, yerden gelen gürültüyü dağıtmak için üç metre derinliğindeki çukurlar…

Bu çukurların yanı sıra sırtlar arasında kalan bir metrelik geniş yollar, Hoofddorp'dan gelen ziyaretçiler için yürüyüş yolları olarak kullanılmakta. Zemin sırtları, optimum ses azaltımı için ses dalgalarına dik olarak yerleştirilir. Bu, Haarlemmermeer-polder'ın düzenli ızgarasıyla ilginç bir bağlantı yaratan bir forma yol açmış.

Görkemli alanlar ve görüş alanları sayesinde, spor ve kültürel etkinlikler için kullanılabilecek küçük ve büyük odalar ortaya çıkarak alana aktif peyzaj kazandırılmış oldu .

Kuzey ve güneyde çimenli sırt yapısı, kenarlar boyunca dağılmış olan uzunlamasına piramitler yok olana kadar uzanır.  Benzersiz sanat nesneleri, parabolik ses aynalarından esinlenilerek piramitlerin üzerine yerleştirilmiş ve bu ses üstü görünümde sesin anlamı keşfedilmiş.

Kaynak : worldlandscapearchitect

Proje Künyesi

Proje: Paul de Kort, TNO ve Witteveen en Bos ve H + N + S Peyzaj Mimarları işbirliğiyle tasarlanmıştır.

Proje Bölgesi: Hoofddorp, Hollanda


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)