EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dış Cepheler İçin Malzeme Seçiminin Önemi Artık Daha Net !

“Yoğun dolu yağışı sonrasında araçlar, camlar gibi dış cephelerde de yaşanan tahribatın hangi boyutlara ulaşılabileceği maalesef yaşanarak görüldü. Darbe dayanımlı malzemelerin önemi bir kez daha ortaya çıktı.”

Baumit Türkiye Ürün Müdürü Hasan İnan Yeter, dünyanın pek çok yerinde iklim değişikliği ile yaşanan ani sıcaklık değişimleri, şiddetli yağmur ve dolu fırtınaları, vb. olayların hayatı olumsuz yönde etkilediğini belirterek, bu tür durumlarda özellikle yapıların dış cephelerinde oluşabilecek hasarların nasıl daha aza indirilebileceğine değindi:

“ Son yıllarda yapılan araştırmalar aslında hava koşullarına bağlı olarak yapı kabuğunda oluşan hasarların 30 yılda 15 kat arttığını gösteriyor. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde yaşadığımız dolu yağışları ve sonrasında özellikle dış cephelerde görünen hasarlar, bizi bir dış cephe malzeme üreticisi olarak yakından ilgilendiriyor. Yoğun yağış sonrasında dış cephelerde yaklaşık ceviz büyüklüğünde delikler oluştuğunu gözlemledik. Böyle bir hasarın oluşabilmesi için dolu hızının 100km olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu neticeyi Baumit İnovasyon Merkezi’nin simülasyon çalışmalarından yola çıkarak tahmin edebiliyoruz. Dış cephelere darbe direncini 5 grupta sınıflandırıyoruz. Sınıflandırma, simülasyonda fırlatılan dolu kütlesinin ağırlığına ve hızına göre yapılıyor.  


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)