EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Patriot Ridge’de Yeşili Görmek​

Peyzaj Aydınlatması, Amerika Birleşik Devletleri

Modern şehirler büyük kamusal alanlara, kamusal alanlar da olabildiğince yeşil alanlara ev sahipliği yaparken plaza ve yüksek yapılardan da olabildiğince korunmaya çalışmakta. Topoğrafik seviyelerin sert mekanlar için yok edildiği kent düzlemlerinde mimarlar doğal peyzaja yakın alanlar yaratmayı hedeflemekte.  Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği’nden Cliff Garten Stüdyosu Virginia Eyaletinde’ ki Patriot Ridge Binasının bahçesinde ürettikleri peyzaj tasarımıyla  bu vizyonu sahiplenmişler. Mimariyi, peyzajı ve mühendisliği bir araya getirmekle kalmayıp ışık ve heykel sanatlarını bu bütüncül projede öne çıkarmışlar. Yeryüzündeki höyüklerin organik formlarıyla oluşturulan alanlar yeşil dokuyu  aydınlatma tasarımıyla ön plana çıkarmakta.

 Çalışanların ve ziyaretçilerin yoğun kullanımlarıyla sosyalleşmelerine imkan sağlayan bu rekreasyon alanı, organik formu takip eden oturma bantları ve ışıklandırmaları sayesinde özellikle akşamları  çekici ve kullanıcı dostu bir mekana dönüşüyor.  Peyzaj aydınlatmasının başarısı, yer düzleminde kalmayıp merkezi noktada yükselen  üç tane metal elipsten oluşan modern heykelde doruğa yükseliyor.  

Merkezi heykel ve çevresindeki höyüklerin zarif aydınlatması sayesinde modern şehirde kamusal alanların akşam saatlerinde kullanımları ve varlıkları vurgulanmakta.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)