3D Baskılı Geri Dönüştürülmüş Plastikten Yapılan Evler

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bir ev inşa etmek zaman alır, çok fazla ham madde ve emek gerektirir ve çevre dostu değildir. Şimdi evlerin hızlı, uygun fiyatlı ve hatta sürdürülebilir bir şekilde inşa edilebildiği bir dünya hayal edildi. Bu ilk başta olağanüstü gelebilir ancak 3D baskı teknolojisi sayesinde oluyor.

Los Angeles merkezli bir girişim olan Azure Printed Homes, plastiği 3D baskılı evler inşa etmek için kullanıma sunuyor. Şirket iki soruna sürdürülebilir çözümler sunuyor; plastik atıkları ve konut sıkıntısı. Azure Printed Homes, girişimciler Ross Maguire ve Gene Eidelman tarafından kuruldu. Şirket kısa bir süre önce bir emlak geliştirme firması Re-Inhabit tarafından Güney Kaliforniya'da 10 kiralık ev inşa etmesi için seçildi.

3D Baskılı Geri Dönüştürülmüş Plastikten Yapılan Evler

Ayrıca bir ev yapmak için sürdürülebilir bir yaklaşım izliyorlar. Süreç verimlidir ve çevresel etkiyi azaltır. Şirkete göre evler, "geleneksel inşaat yöntemlerine" göre %70 daha hızlı ve %30 daha ucuza inşa edilebiliyor. Azure yapıları, Culver City fabrikalarında inşa edilir ve daha sonra bölgeye teslim edilir.

3D Baskılı Geri Dönüştürülmüş Plastikten Yapılan Evler

Ayrıca evin fabrikadan çıktığında %99 tamamlanmış olduğu söyleniyor. Daha sonra düz yataklı bir kamyonla varış noktasına taşınır. Sahadayken yapılacak tek şey modülleri birbirine bağlamaktır. Ev tasarımı tamamlandıktan sonra baskı süreci yaklaşık bir gün sürer. Baskı malzemelerinin %60'ından fazlasının gıda ambalajlarında ve pet şişelerde kullanılan plastikten geldiğini belirttiler. 100.000 geri dönüştürülmüş su şişesinden küçük bir ev (180 fit kare) inşa edilebilir.

3D Baskılı Geri Dönüştürülmüş Plastikten Yapılan Evler

Geri dönüştürülmüş plastik yapının sağlamlığını ve dayanıklılığını artırmak için diğer malzemelerle birleştirilir. Şirket şu anda baskı karışımını oluşturmak için "post endüstriyel atık" kullanıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde tüketici sonrası plastiği kullanmayı planlıyor. Ev ayrıca enerji tüketim faturalarını azaltmak için güneş panelleri ve ısı pompaları gibi diğer çevre dostu seçeneklerle donatılmış.

3D Baskılı Geri Dönüştürülmüş Plastikten Yapılan Evler

 Azure şu anda üç boyutta ev sunuyor; stüdyo, bir yatak odası ve iki yatak odası. En ucuz ev 26.900 dolardır ve 120 metrekarelik stüdyo şeklindedir. En pahalı ve en büyük ev ise 204.900 dolara mal oluyor ve iki yataklı 900 metrekareye yayılıyor. Yukarıdaki belirtilen fiyatlara teslimat ve elektrik bağlantısı gibi ek ücretler dahil değildir.

3D Baskılı Geri Dönüştürülmüş Plastikten Yapılan Evler

Şirket 3D baskı teknolojisinden ve geri dönüştürülmüş plastiklerin gücünden yararlanarak yeni bir inşaat çağı başlatmayı amaçlıyor. İddialı projeleri genellikle çöplüklere, okyanuslara veya yakmaya gidecek olan plastiğe ikinci bir hayat veriyor. Küresel plastik krizi kötüleşmeye devam ederken bu önemli bir çözümdür. Aslında 2000 ile 2019 arasında küresel plastik atık üretimi iki kattan fazla artarak 353 milyon tona ulaştı. İnşaat sektörü dünyadaki toplam karbon emisyonunun yaklaşık %20'sinden sorumludur. Genel olarak bu çözüm çevre için faydalıdır. Bununla birlikte 3D baskılı evlerin uzun vadeli işlevselliğini değerlendirmek çok önemlidir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)