EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Pastoral Esintili Kompleks: Chaoyang Park Plaza

Çin’in Pekin kentinin en büyük parklarından biri olan Chaoyang Park’ın güney kısmında inşa edilen 220.000 metrekarelik kompleks; gökdelen, ofis bölümleri ile kamusal alanlardan oluşuyor.  Çin’li mimarlık firması MAD, Çin’in manzara tablolarından esinlenerek tasarladığı yapı  Chaoyang Park Plaza, doğayla mimarinin birbirine karıştığı yapay bir kent uzantısıdır.

 Central Park ile benzer konuma ve işleve sahip olan parkta şehir ile ayrım yaratan modern kutular yerine doğanın silüetinin kullanılacağı çizgiler, mimarlara ilham olmuştur. Karma kullanımlı on adet binayı kapsayan Armani apartman kompleksinden oluşan proje, Geleneksel Çin manzara tablolarından esinlenerek, kentsel merkezlerde büyük ölçekli mimarlık ilişkisini yeniden şekillendirmekte. Gökdelendeki kıvrımlar  dağ ve tepe şekillerinden esinlenirken derin oluklar ise erozyonu taklit eden kavisler ile detaylandırılıyor. 

Genel olarak siyah beyaz kavislere şekillenen yüzeyler Çinlilerin mürekkep resimlerindeki duygu ve estetik yansımaları uyandırmakta. Binaların arasında yer alan peyzaj alanları geleneksel doğu peyzaj unsurlarını içermektedir.

Proje doğadan ilham alan idealistliğini yalnızca tasarımda değil aynı zamanda yeşil teknolojinin yeniliklerini entegre etmesiyle birlikte  ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından LEED Gold Sertifikası almıştır.  Dış cephde görülen dikey kanatlar, içeriye temiz havayı çekerken ve verimli havalandırma sistemi olarak  da işlev görürler.

Kulelerin tabanında bulunan gölet yaz aylarında hava soğutma sistemi gibi çalışarak iç sıcaklığı doğal olarak düşürmekte. Chaoyang Park Plaza şehir merkezinde insan ve doğa arasında karşılıklı bağı yansıtıyor. 

Kaynak: Archdaily, Deezen

Mimarlar : MAD Architects

Yer: Pekin, Çin

Tarih: 2017 

Fotoğraflar: Hufton + Crow


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)