EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bartın’ın Güneşi Baymak’la Enerjiye Dönüştü!

Karadeniz Bölgesi’nin ilk güneş paneli Baymak’tan…

Bartın Belediyesi ve Baymak Bayisi olan Sayan Enerji işbirliği ile güneşten elektrik üreten Fotovoltaik Sistem kurulumu geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Bartın Belediye binasının bahçe bölümünde yer alan 2,94 kW gücündeki on-grid (şebeke bağlantılı) sistem, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmekle birlikte, ilgili kişilere yerinde inceleme imkanı da sunuyor.

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak: “ Belediyeler, bu yeni enerjinin yayılması konusunda öncü olmalı, Bartın Belediyesi’ni bu konudaki hassasiyeti ve öncülüğünden dolayı kutluyorum.”
Baymak Genel Müdürü Ender Çolak Bartın Belediyesi’nin güneş enerjisinden elektrik elde etme projesindeki öncülüğüne dikkat çekerek şunları söyledi: “ Belediyeler bu yeni ve çevreye dost enerjinin yayılması konusunda öncü olmalı, bu nedenle Bartın Belediyesi’ni bu öncü girişiminden dolayı kutluyorum.

Baymak olarak biz sürekli bedava enerji konusunda, sektörde ilklere imza atarak, enerji kaybına meydan okuyan ürünlerimizle tüketicilerimizi hem bilinçlendirmeye hem de ceplerini ve yüzlerini güldürmeye devam edeceğiz. Temiz enerjinin kaynağı güneş panellerimiz, verimliliğinin yanında tasarımıyla hayran bırakan E.sybox hidrofor, duvar tipi yoğuşmalı kazanımız Lectus ve son olarak tüketici ile tanıştırdığımız küçük ve 109.2 verimliliğe sahip kombimiz idee bunun en büyük kanıtıdır.”

Uzaktan izleme sistemi ile üretilen elektrik takip ediliyor, parasal kazanç hesaplanıyor

Bartın Belediyesi Yenilenebilir Enerji kaynaklarına verdiği önem ile hem şehir, hem Karadeniz Bölgesi hem de Türkiye için örnek oluşturmaktadır. Bartın Belediyesi’ne Baymak tarafından yapılan kurulumda, uzaktan izleme sistemi ile üretilen elektrik miktarları takip edilerek, bina girişinde yer alan ekrandan üretim verileri, sağlanan parasal kazanç, önlenen CO2 miktarı gibi değerler takip edilebiliyor.

1 yılda minimum 3793 kWh elektrik üretiliyor, 2 ton CO2 salınımı önleniyor!

31.01.2014 tarihinde devreye alınan sistem 20 günde 192 kWh, günde ortalama 9,6 kWh elektrik üreterek katkı sağlamış, 106 kg CO2 salınımını önlemiştir. 1 yılda sistemin minimum 3793 kWh elektrik üreteceği ve 2 ton CO2 salınımını önleyeceği öngörülmektedir.

Bu sistem, yenilenebilir enerji kaynağının önemini ve yararını vurgulamak ile birlikte Karadeniz için güneş enerjisi verimliliğini ön plana çıkarmaktadır. Bartın Belediyesi fotovoltaik sistem kurulumu ile yıl içerisindeki verilerini ziyaretçileri ile anbean paylaşarak bölgeyi güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji konularında bilinçlendirmeyi hedef edinmiştir.

Bilindiği gibi Güneş; sonsuz, tükenmeyen, bedava, enerji ihtiyacı duyulan her yerde kullanılabilen, enerji de dışa bağımlılığı azaltan, karbon monoksit, kükürt, duman, gaz ve radyasyon gibi çevreyi kirleten faktörler olmadığından en temiz ve çevreye zararsız, işletme ve bakım maliyetleri az bir enerji kaynağıdır. Baymak, geniş bayi ve servis ağıyla tüm Türkiye’ye Fotovoltaik Sistem ve PV panelleri kuruyor, yenilenebilir enerjide en güçlü enerji kaynağı olan güneşten maksimum faydayı sağlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)