EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Elhamra Sarayı: İspanya’da Bir Arap Mirası

Elhamra Sarayı’nın temelleri 1232 yılında, Endülüs Emevileri’nin devamı olan Güney İspanya’da, Beni Ahmer Sultanlığı Devleti’ni kuran Nasri Hanedanı I. Muhammed Bin Yusuf zamanında atılmıştır.

Askeri olarak inşa edilen Elhamra zamanla emirlerin yaptırdığı yapılarla muhteşem bir saraya dönüşmüştür. 

Sarayın çatı, kubbe ve kemerleri ahşaptan yapılmış, salon ve avlu duvarları yüzlerce çeşit geometrik desenlerde seramikler ile örülmüştür. Elhamra Sarayı’nın duvarlarındaki desenlerde günümüz modern matematiğiyle hesaplanılmış geometrik ahenkler bulunmaktadır.

Elhamra korunan bir Dünya Mirası sitesidir, bu nedenle her türlü inşaat işi yasaklanmıştır. İspanya’nın Granada şehrinde bulunan Elhamra Sarayı’nda 2014 yılının Mayıs ayında,  engellilerin ziyaretleri sırasında sarayın her bölümüne erişmeleri için engelli asansörü açılmıştır. Kurulacak özel asansörün çevresel etkilerinin düşük olması amacıyla özel incelemeler yapılmış, aynı zamanda yapının kusursuz ihtişamını da bozmaması için şeffaf cam asansör kurulumu yapılmıştır.

Torrecillas, sarayın ayırt edici ve özgün özelliklerini değiştirmeden zeminden üst katına yükselen özel bir asansör tasarlamıştır. 45 derecelik açılarla kesilmiş, lamine edilmiş temperli cam bölmelerden oluşan asansörün saraya entegrasyonu kullanıcılara saray içerisinde farklı bir deneyim yaşatmaktadır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)