EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tarihi Yedikule Bostanları, Kentsel Tarım Parkı Olacak

Yedikule Bostanları'nı, tarım konseptli Kentsel Tarım Parkı olarak yaşatmayı hedefleyen proje, İBB Meclisi'nde onaylandı.

 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Yedikule Bostanları'nı tarım konseptli Kentsel Tarım Parkı olarak yaşatmayı hedefleyen projeye onay verdi.İBB Meclisi, Fatih Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yer alan "Yedikule Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme ve Peyzaj Avan Projesine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Uygulama İmar Planı"nı ele aldı.

İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararıyla uygun bulunan Yedikule-Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme ve Peyzaj Avan Projesi, İBB Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi. Proje kapsamında, tarihi Yedikule Bostanları'nın, kentsel ekosistemin bir parçası olarak korunacağı ve Kentsel Tarım Parkı konsepti ile yeniden hayat bulacağı bildirildi. Projenin, tarihi İstanbul Yedikule Karasurları'nın Yedikule tarafındaki kenarında bulunan yaklaşık 75 bin 230 metrekarelik alanın yüzde 28'inde uygulanacağı belirtildi. Ayrıca, 21 bin 632 metrekarelik alanın bostan (kent bahçesi) olarak korunacağı, vakfa ait 8 bin 800 metrekare ile şahsa ait bin 600 metrekarelik bölümün projeden çıkarıldığı öğrenildi.

Kentsel tarım parkı

Proje kapsamında Kentsel Tarım Parkı olarak tasarlanacak alanda, Şifa Kafe, sera ve atölyeler, pazar, ateşsiz piknik, dinlenme, farklı yaş grupları ve engelli çocuklar için oyun, basketbol antrenman alanları, bisiklet yolu, hasat lokantası, şifalı ve çiçekli bitkiler bölümlerinin yer alacağı kaydedildi.Seralarda, sebze üretim atölyesi, arıcılık, kompost, bahçe yapıları, geri dönüşüm ve ahşap ürün atölyelerinin tasarlandığı, bostan ve üretim faaliyetleri için pazar veri ve festival alanı bulunacağı aktarıldı.Engelli kullanıcılar için de pazar alanı meydanında konuşlandırılacak tarım atölyesinde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkanı sağlanacağı belirtildi.Kütüphane ve derslikler, tohum bankası, çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılabilecek eğitim, seminer ve toplantılar ile bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için de bir mekanın ayrılacağı bildirildi. Proje alanının güneş panelleri ile kendi elektrik ihtiyacını da karşılayacağı duyuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi proje ile; İstanbul’un sosyal ve kültür tarihinde önemli yer tutan ‘Bostan’ kültürünü ve kent içerisinde kalmış bostan alanlarının belli bölgelerde tematik olarak korunmasını ve bahçecilik tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyor.
Fatih- Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yeralan, Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi kapsamında;

Şifa Kafe, Sera ve Atölyeler, Pazar Alanı, Çocuk Oyun Alanı, Bisiklet Yolu, Hasat Lokantası, Şifalı Bitkiler Bahçesi, Çiçekli Bitkiler Bahçesi fonksiyonları yer alacak.

Seralarda; Sebze Üretim Atölyesi, Sera-Yeşilev, Arıcılık Atölyesi, Kompost Atölyesi, Bahçe Yapıları Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Ahşap Ürün Atölyesi yer alacak.

Engelli kullanıcılar için Pazar Alanı meydanında konuşlandırılacak Tarım Atölyesi’nde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkanı sağlanacak.

Bostan ve üretim faaliyetleri için; Pazar Yeri, Festival Alanı bulunacak,

Kütüphane ve Derslikler, Tohum Bankası, Çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılabilecek eğitim, seminer ve toplantılar için ve bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için ayrılmış bir mekân da yer alacak.

Pazar alanı gölge strüktürü üzerinde yer alacak Güneş Panelleri ile alan kendi elektrik ihtiyacını da karşılayacak.

Avan Projesi ve Uygulama Projesi, İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan Yedikule Bostanları Rehabilitasyon Projesi, ihale sürecinin ardından kısa süre içinde hayata geçirilecek.

Proje çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı/Kültür Varlıkları Projeler Müdürlüğü’nce yapılan Projenin, uygulama çalışmaları ise Fen İşleri Dairesi Başkanlığı/Yapı İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyes, NTV

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)