EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Afrika'nın Çağdaş Sanatına Adanan Müze: Zeitz MCAA

2018 ArchDaily Yılın Yapı Ödülleri’nde ‘Kültürel Mimari’ dalında ödüle layık görülen Zeitz Çağdaş Sanat Afrika Müzesi (Zeitz Museum of Contemporary Art Africa), Afrika’nın çağdaş sanatına adanmış dünyanın en büyük müzesi…

2017 yılının sonlarında açılan müze Afrika kıtasında türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Afrikalıların kendi hikâyelerini anlatmaları için bir platform olarak açılan müze, coğrafi olarak Cape Town’da yer alıyor, ancak kıtanın 54 ülkesiyle diyaloğu var.

V&A Waterfront ve Jochen Zeitz ortaklığında, kâr amacı gütmeyen bir kamu kültür kurumu olarak geliştirilip hayata geçirilen Zeitz Çağdaş Sanat Afrika Müzesi’nin tasarımı Londra’lı mimarlık ofisi Heatherwick Studio’ya ait. Afrika’nın en çok ziyaret edilen kültürel ve tarihi merkezlerinin kalbinde yer alan müze, bir zamanlar Güney Afrika’nın en yüksek binası olan ve 1990 yılından beri kullanılmayan tarihi Grain Silo Kompleksi’nin anıtsal yapısından oyularak dokuz kata yayılan 9.500 metrekarelik özel tasarımlı bir alana yerleştirilmiş.

2017 yılının sonlarında açılan müze Afrika kıtasında türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Afrikalıların kendi hikâyelerini anlatmaları için bir platform olarak açılan müze, coğrafi olarak Cape Town’da yer alıyor, ancak kıtanın 54 ülkesiyle diyaloğu var ve bu ülkelerden sanatçıların eserleri sergilenecek. Müzenin sanatın geleceği üzerindeki etkisi konusunda büyük tartışmalar yapıldı ve  açılışının çağdaş Afrikalı sanatçılar için yeni bir çağa işaret ettiği sonucuna varıldı.

Zeitz MOCAA, aynı anda gösterişli ve sade

Dokuz katlı müze, 80 galeriye yayılmış 9,000 metrekarelik etkileyici bir sergi alanına sahip. Çatı seviyesinde bir heykel bahçesi, bir restoran ve bar, okuma odaları, sanat koruma ve depolama alanı, kostüm tasarımı, fotoğrafçılık, küratörlük, hareketli imaj, performatif uygulama ve sanat eğitimi için planlı bir alanlar içeriyor. Bina Güney Atlantik Okyanusu, Masa Dağı ve kentin etkileyici manzarasına sahip ve en üst katlarda bir butik otel konumlanıyor.

Heatherwick bina cephesini tasarlarken binaya ışık getirmek için Venedik hava üflemeli cam fenerlerinden esinlenerek geometrik bir dışbükey pencere tasarlamış. Elmas benzeri pencereler müzenin beton cephesini canlandırırken, müzenin otel ve restoran ziyaretçileri için sürekli değişen gün ışığı sağlıyor. 

Heatherwick Studio’nun dönüşüm projesiyle yeni bir yaşama kavuşan ve Afrika’nın çağdaş sanatına adanmış dünyanın en büyük müzesi olan Zeitz Çağdaş Sanat Afrika Müzesi, Cape Town’un endüstriyel geçmişine bir anıt olarak dünyada yerini alıyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)