EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Türkiye'de Konut Alanında İlk Breeam Tasarım Sertifikası, 35. Sokak Projesi’nin

Akşan Yapı'nın İzmir'de hayata geçirdiği 35. Sokak projesi Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği öncülüğünde Breeam Tasarım Sertifikası'nın Türkiye'de konut alanındaki ilk ve tek sahibi oldu. 35. Sokak projesi, konutların çevre dostu olarak inşa edilip, yaşam alanlarının olumsuz çevresel izlerini azaltması, iç mekân hava kalitesini doğal ışık ve doğal havalandırmayla sağlaması, konut sakinlerine daha sağlıklı, konforlu ve ekonomik yaşam koşulları sunması nedeniyle sertifikayı almaya hak kazandı.

35. Sokak projesi, hafif çelik yapı sistemi ile inşa ediliyor. Hafif çelik yapı sistemi, tüm duvarların döşeme ile birlikte taşıyıcı özellikte olduğu ve galvanize çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretilen yapı türü olarak biliniyor. Homojen, izotropik, dayanıklı ve insan insiyatifi en az olan hafif çelik yapı sistemleri, hatasız vehasarsız üretime olanak tanıyor ve yüksek deprem dayanım performansı bulunuyor. Hafif çelik yapı sistemlerinin kontrollü ve minimum inşaat atığı sayesinde karbon salımını, benzer projelere göre daha azda tutuyor. Sahada yapının inşası esnasında çevreci ve minimum su tüketimi ile tasarruf sağlanırken yeraltı sularının kirlenme oranı da azaltıyor.

6 farklı plan ve büyüklükte 555 konutu ile Türkiye'nin en büyük çelik konut projesi olma özelliğine sahip olan ve 95 bin metrekaresi yeşil alandan oluşan 35. Sokak, otobüs durağına 300 metre, metro durağına ise 1 kilometre mesafedeki lokasyonuyla Avrupa Birliği'nin teşvik ettiği toplu taşıma, yaya ve bisiklet kullanımını destekliyor.

Proje, solar elektrik enerj sistemi sayesinde yılda 400.000 kWh elektrik üreterek 290 ton daha az karbon salımı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Gri atık su sistemi ile yıllık yaklaşık 26 olimpik havuzuna denk gelen 64.240 metre küp gri suyu geri dönüştürerek yüzde 50 ekonomi sağlıyor. Hava kaynaklı ısı pompası kullanımı sayesinde elektrikten yılda 376.000 kHw tasarruf ederek 272 ağaç kurtarılıyor.

Yaşama daha fazla yer açılması için konutların altında bulunan 940 araçlık tamamen kapalı otoparklar ile her konutun park yeri ayrılmış durumda.

Yorumlar

Projenin mimarları Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar, kent ile kırın buluştuğu böylesi bir alanda apartman bloğu ile kır evini buluşturan bir tipoloji geliştirdiklerini belirtiyor. İki kilometrelik tek bir sokak boyunca müstakiliyet ile sosyal yaşamı iç içe kurguladıklarını belirten proje mimarları, aynı sokak çizgisi üzerine özel alanları, sosyal donatıları, servis alanlarını ve altyapı hatlarını yerleştirdiklerini söylüyor.

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, proje ile ilgili olarak “Öyle bir konut projesi yapalım istedik ki; İzmir'in hem deprem sorununa çözüm üretsin, hem komşuluk ilişkilerini koruyarak müstakil bir hayat sunsun, hem ülkemizin ve sektörümüzün ilklerini üretsin, hem çevreyle dost olsun, hem tüm sosyal aktivitelerin yapılabileceği bir alan olsun, hem de apartman bloklarının ekonomik şartları paralelinde satın alınabilir, ulaşılabilir olsun” dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)