EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Beton, Grid ve Uzantı

İspanyol’lu mimari tasarım stüdyosu Barozzi Veiga’nın İsviçre Sanat Müzesine ek bir yapı tasarladı.

Neoklasik bir yapı olan Villa Planta’nın yanında yer alan ve eski binaya bodrum katları ile bağlanan 4000 metrekarelik alana sahip uzantı beton ızgara cephelere sahip.

Çizginin sınırlarını zorlayan programatik tasarım yeni ve eski yapılar arasında bir diyalog yaratıyor. Bu uzanımlı tasarım Villa Planta’nın stilini yansıtmaya çalışırken gereksiz süslemelerden arındırılmış basit bir düzeni içermekte.

Mekansal organizasyonlarında her iki binada merkezi bir simetri bulunurken her iki yapıda da geometri bir uyum aracı olarak kullanılıyor.Toprağın üstündeki katlar binanın ayak izini azaltmak için daha küçük ölçüdeyken yer altında yaya bölgesinden doğrudan erişilebilen kamusal alanlar ve sergi alanları bulunmakta.

Hacmi azaltılan yapı dolayısıyla mevcut bahçeyi daha kullanışlı ve geniş kılıyor. İç mekanlardaki zeminler açık beton merdivenlerle birbirine bağlanırken sergi alanları beyaz duvarlara ve entegre aydınlatmalı akustik tavanlara sahip. 

Yapının basit şekli 2014 yılında Barozzi Veiga tarafından tasarlanan  Szczecin Filarmoni Salonu'nun karmaşık geometrisine tam bir tezat oluşturuyor. Sonradan eklemlenen bu yapı 2018 Uluslar arası RIBA Ödülüne layık görülen 20 proje arasında yer alıyor.

Proje Künyesi:

Proje Adı: Buendner Kunstmuseum 

Mimarlar:Estudio Barozzi Veiga

Bölge: İsviçre

Yıl:2016

Fotoğraf: Simon Menges

Kaynak: dezeen


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)