EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Ekoklinker İle Yangın Güvenliği​

Ekoklinker TS EN 13501-2 Standardına uygun koşullarda TSE tuzla akredite laboratuvarlarında ölçülmüş EI 120 dk. yangın dayanımı sayesinde yangına karşı dayanıklı yapı elemanları sınıfına girmektedir.

Işıklar Yapı Ürünleri’nin iki yıllık AR-GE çalışmalarının akılcı sonucu Ekoklinker: Kendinden yalıtımlı %100 kil esaslı tiplerine göre farklı kalınlık ve yoğunluklarda üretilebilen klinker duvar sistemleridir.

Ekoklinker’in amacı iki farklı duvar cidarı oluşturarak binaların hem dış duvarı, hem de ara duvarları için çözüm olmaktır. Dış duvarlarda kullanılan Ekoklinker 20 ve Ekoklinker 20S, yaz aylarında ısının içeri girmesine engel olur, kış aylarında içerideki ısıyı korur.

Ara bölme ve komşu duvarlarda ise ekoklinker 10-12-15 cm kesit inceliğinde yüksek ses yalıtımı sağlar aynı zamanda yangına ve depreme karşı dayanıklı binalar oluşturmaya imkân sunar. İçerisinde bulunan mineral yün ve klinker ürünün yanmaz oluşu sayesinde uygulandığı duvarlarda A1 sınıfı yanmaz bir sistem oluşturur.

Günümüzde yangına karşı her türlü önlemin alındığı binalar bile, yangının binada bulunan zayıf noktaları kullanıp büyüyerek kontrolden çıkması nedeniyle bir çok yapı tehdit altındadır. Bu nedenle yangını büyümesini engellemek, çıktığı mekânda hapsetmek amacıyla, binaları yangın dayanımı olan duvarlar ile bölümlere ayırmak çok önemlidir.

Ekoklinker TS EN 13501-2 Standardına uygun koşullarda TSE tuzla akredite laboratuvarlarında ölçülmüş EI 120 dk. yangın dayanımı sayesinde yangına karşı dayanıklı yapı elemanları sınıfına girmektedir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)