EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tago Architects'ten Yeni Nesil Yaşam Konsepti: And Frekans

TAGO Architects tarafından tasarlanan, 60.950 m² inşaat alanına sahip AND Frekans, Anadolu Yakası’nın yeni yaşam merkezi Kartal’da, yeni nesil mahalle ve sokak kavramını odağına alan tasarım konseptiyle, kullanıcıları ile birlikte çevresinin de yaşam konforunu yükseltmeyi hedefliyor.

Kuruluşundan bu güne, İstanbul merkez ofisinin dışında Tokyo ve Dubai’deki ofislerinde Avrupa, Orta Asya ve Uzakdoğu’da mimari ve iç mimari alanlarda 700’ün üzerinde proje üreten, Mimar Gökhan Aktan Altuğ önderliğindeki Tago Architects’in AND Gayrimenkul için tasarladığı AND Frekans projesi, metro, marina, sahil yolu ve dönüşüm çalışmaları gibi birçok alt ve üst yapı yatırımıyla Anadolu Yakası’nın yeni yaşam merkezi olarak dikkat çeken Kartal’da yükseliyor.

TEM Otoyolu’na 10 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 km mesafedeki AND Frekans, Kartal’ın güneyindeki D100 karayoluna paralel, Anadolu Grubu’na ait atıl fabrika yapılarının bulunduğu arazi üzerinde tasarlanmış. TAGO Architects, tasarımda yeni nesil mahalle ve sokaklar oluşturarak araziyi kent yaşamına kazandırmayı ve kullanıcılarıyla birlikte çevresinin de yaşam konforunu yükseltmeyi amaç edinmiş. Sokak yaşamındaki doğallık ve “kendiliğinden oluşma hali” mimari tasarıma ilham kaynağı olmuş. TAGO Architects, tüm mağaza cephelerini proje alanına özel olarak düşünmüş ve rutin tekrardan uzaklaştırarak farklılaştırmış. Böylece, lokasyona özel düşünülmüş ya da zaten oradaymış izlenimi veren tasarım hissi sokağa da yansıtılmış.

TAGO Architects, iki farklı parseli, aslında imar yolu olan bir sokak ile bütünleştirerek hem projenin bir bütün olarak algılanmasını hem de AND Gayrimenkul’un diğer projesi için bir geçiş görevi üstlenmesini sağlamış. Bu geçiş hissi, bir “kapı” sembolü ile yola çıkılarak tasarlanan iki kulenin arasından geçiş yolu oluşturulmasıyla pekiştirilmiş. Mimari tasarımda çift olmanın kent siluetinde yaratacağı akılda kalıcı algı da tasarımda etkili olmuş. Kulelerin yerleşim açısı sokağın bir meydanla başlamasını ve caddeden geçenlerin neredeyse sonuna kadar tüm silueti görmesini sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Kapıdan geçen kullanıcı, meydanla başlayıp meydanla biten sokak yaşamıyla karşılaşarak sokağı deneyimleme fırsatı yakalıyor.  Proje, bulunduğu semt ve yakın çevrede gerek uzak mesafeden yarattığı akılda kalma etkisi, gerekse yaya kotundan algılanan ticaret sokağı ile farklı ölçeklerde dikkat çekiyor.

Yaya ölçeğinde tercih edilen sıcak ve doğal malzemeler, kulelerde yerini yüksek yapı teknolojisine göre değişen yeni ve sıcak renk tonlarına bırakıyor. Tüm döşeme kaplamaları ve şehir mobilyaları bu yaşantıyı desteklemek amaçlı ele alınmış, kot farklılıkları çocuk güvenliği, engelli konforu gözetilerek bazen üç boyutlu elemanlarla kimi zaman da farklı bitkisel tasarımlarla çözülmüş.

TAGO Architects, kentlinin şehir yaşamına daha çok entegre olması amacını taşıyan AND Frekans projesinde, sürdürülebilirlik çözümlerini de tasarımın başından itibaren, büyük hedefler ile projeye dahil etmiş. Tüm planlama, malzeme seçimleri ve cephe tasarımı yüksek yeşil bina hedefiyle ele alınmış. Parsel şekilleri rasyonel bir biçimde bitkisel peyzaja izin vermese bile, bu zorluk tüm teras çatıların özel detaylarla birlikte yeşil çatıya dönüştürülmesi ile çözülmüş. Cephe detayları iklimsel verilerden maksimum derecede faydalanan, gereksiz ısı kayıpları ya da kazançlarına sebebiyet verecek tüm detaylardan arındırılmış. Yapı malzemeleri ise yeşil mimarinin gerektirdiği tüm tasarrufları ideal şekilde sağlayacak şekilde tercih edilmiş.

TAGO Architects, AND Frekans projesinde kullanıcının günlük deneyimini, meydan ve sokağı betimleyen yüksek yapılar, meydan, mağazalar ve sokak mobilyalarıyla kent hayatından bir kesit haline getiriyor. AND Frekans, günlük yaşamda en büyük değer olan zamanı kullanıcıya kazandıran, böylece yaşam standartlarını yükselten mimari kurgusuyla da öne çıkıyor.

Künye:

Mimari Tasarım: TAGO Architects

Tasarım Ekibi: Gökhan Aktan Altuğ, Mevlüt Duymaz, Müge Eker Eryayar, Tuğba Bayrak, İlksen Arıs İğci, Simay Sarp, Mert Şener, Mahmut İkbal Yıldırım

Toplam İnşaat Alanı: 60.950 m²

Proje Başlangıç Tarihi: 2017


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)