EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Eklemlenmiş Mekanlarda Doğallık: Greenbank Park

İki katlı avlu olan yarı müstakil konut Singapur’un merkezinde yer almakta ve HYLA Mimarlar tarafından tasarlanmıştır.

Mülkün ilk seviyesi kereste kaplı bir kutu ile çerçevelenmiş göletin ve göletin ortasında bulunan frangipani ağacının etrafında eklemlenmiştir. Evin ikinci katı yemek alanı ve ana yatak odasından oluşurken avluya bakan tam boy cam cephe ise birbirine paralel dikey ve yatay ahşap elemanlar tarafından taranmıştır. Avlu sadece mahremiyet sunmanın yanı sıra evin merkezine de ışık vererek, sokaktan gelen gürültüye karşı tampon görevi de görmekte.

Açılabilir cam paneller evin havalandırılmasını sağlıyor ve ayrıca içeriden avluya doğru mekanları birleştirici bir görev görüyor. Genelde ahşabın tercih edildiği iç ve dış mekanlarda tasarım olabildiğince doğal ve ferah bir atmosfer kazandırmayı amaçlamış. Avludaki bitkilerin yer yer pencere kenarlarında devam ettiği konutun banyo mekanları da yeşil bir tasarımla renklendirilmiş. Ahşap zemin döşemenin yanında yükselen  duvar dibindeki yeşil bitkiler ıslak mekanın havasını değiştirerek  iç ve dış mekanların tasarımın alt her alanda sürdürülmesini sağlamış.

Birden fazla banyonun olduğu konutta her bir banyo farklı bir konseptte tasarlanmış.  Banyoların sadece bir ihtiyaç mekanı olarak görülmediği konutta sade tasarımdaki musluk ve lavabolar ahşap dokunun üzerinde yine doğallığın devamını sağlarken, diğer banyolarda sadelik ve duruluk yine ön plana çıkmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)