EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Belli ki Bize Daha Dayanıklı Kentler Lazım

8. Sayı Dosya Konusu: Resilient City - Dayanıklı Kentler

Kentlerin her türlü belirsizlik ve ani değişiklikle mücadele edebilmesi dünyada ‘resilient’ kelimesi ile kavramsallaştırılıyor. Resilient, Türkçeye dirençli, güçlükleri yenme yeteneği olan ve çabuk iyileşen, kendini çabuk toparlayabilen olarak çevriliyor. Ekolojik kaygıların artmasıyla birlikte kentin dayanıklılığı konusu giderek daha sık karşımıza çıkıyor.

Bunun için yapılabilecekleri ve buna bağlı olarak gelişen yeni çalışma alanlarını Van gibi büyük bir yıkımdan henüz çıkmış ülkemiz için yararlı olacağını ümit ederek incelemek istedik.

Kuşkusuz konu oldukça geniş. Dosya kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Azime Tezer, Y. Şehir Plancısı Aliye Ceren Onur, Zeynep Deniz Yaman, Nüket İpek Çetin ve Peyzaj Mimarı Meltem Delibaş, dayanıklı kent kavramının kavramsal gelişimi ile ilgili bilgi veriyor. Ardından New York’un 2106 yılında sular altında kalabileceği gerçeğinden yola çıkarak ARO tarafından geliştirilen futuristik projeyi sizlerle paylaşmak istedik. Proje, sular altında kalan kentte yaşanacak olası değişimi ortaya koyuyor. Su baskınları ile ilgili sorun yaşayan Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen sürdürülebilir değişim de dosya kapsamında yer verilen diğer bir konu. Ülkemizin de çok fazla karşılaştığı deprem olgusu, Y.Mimar Pınar Seyrek tarafından dosya konusu kapsamında değerlendiriliyor. Kentte besine ulaşılabilirliğin önemini İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden Doç. Dr. Hayriye Eşbah ve Y. Peyzaj Mimarı Meliz Akyol ele alıyor. Altyapı sistemlerinde akıllı şebeke adı altında yapılmakta olan çalışmaları özetleyen bir yazıya da ayrıca yer verdik.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)