EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kütlelerin Denklemi: Entre Pinos

Meksika'nın Valle de Bravo kentinde geniş bir orman alanında bulunan haftasonu evi  Taller Héctor Barroso, tarafından sitenin topoğrafyasına uyum sağlayan şekilde tasarlandı. Tipolojik olarak aynı olan evleri saran çam ağaçları rüzgarın sesini yansıtan bir etki yaparken, merkezi bir veranda oluşturan boşluk ise manzaranın sakinliğini ve sıcaklığını kullanıcılarına hissettirmekteler. 

Yapı inşa alanında bulunan kuzeydeki hacimler kapalı kütleler halinde iken güney kısımda ise bahçe ve ormana açılan açık bir bölge bulunmakta. 

Kuzeyde hacimler katı ve kapalı. Güneye doğru, gün ışığından yararlanan bahçeye ve ormana açılırlar. 

Zemin katta, oturma, yemek, mutfak ve yatak odalarından biri teraslara, verandalara ve bahçeye katılmak için dış cepheye doğru genişler. En üst katta, üç yatak odası muhteşem çam ağaçlarının manzaralarını çerçeveler. 

Tuğla, ahşap ve toprak gibi bölgesel malzemelerin kullanıldığı projede, inşa esnasındaki kazılardan çıkan topraklar da yine yapım aşamasına kullanılarak mimari zeminden tekrar doğmuştur. 

Taller Héctor Barroso'nun tasarladığı Entre Pinos , Mimaride En İyiler kategorisinde  (Ail konutu ve iç mekanlar)  2018 de ödül almış bulunmakta.

Proje Künyesi:
Proje Adı: Entre Pinos
Mimari & Tasarım: TallerHéctor Barroso 
Bölge: Valle de bravo, Meksika.
Yıl: 2017 
Fotoğraf: Rory Gardiner
Kaynak:  archilovers


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)