EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Enerjik Diyaloglar: Théodore Gouvy Tiyatrosu

Freyming-Merlebach kasabası 19 yüzyıl kömür üretiminden gelen endüstriyel bir geçmişe sahip. 1990'larda madenlerin kapanmasının ardından kasabada yaşanan işsizliğin doğurduğu problemler için kültür önemli bir çıkış yolu olarak görülmüş.

Kasabadaki tarihi tiyatro binasında, yer altı tünellerinin yanlış kullanımı sonucu çatlaklar oluştuğu ve kapasitesinin yetersiz kaldığı fark edildiğinde arazide Alman besteci Théodore Gouvy'nin ismini alacak yeni tiyatronun inşasına karar verilmiş.

Tiyatro yapısı, mevcut akış bağlamına uyum sağlamak ve heterojen kentsel peyzaj ile enerjik bir diyalog kuracak bir yapı mantığıyla şekillenmektedir.  Yeni belediye dairelerinin yanında yer alan yapı farklı şekil ve alışılmadık boyutları ile ilginç bir siluet çizgisine sahiptir.  Bu çizgiler, programın çeşitli bölümleri arasında görsel geçişi sağlarken, şehir ile de aynı ölçekte kalmaktadır.

Tiyatro binasının üst katında ziyaretçilerin ilgisini çeken canlandırılmış hacimler, fuaye girişini vurgularken,  alt kısımdaki saydam elemanlar ise iç hatların zenginliğini göstererek ziyaretçileri girişe davet etmekte.

Fuaye, oditoryuma giden merdivenlerin belirgin bir şekilde iç içe geçtiği bir rota ile dikey bir alan kaplamakta. Eğik çizgiler, sitenin karmaşık geometrisini yineleyerek, boşlukların genişlemesine ve alan hissi yaratmasına neden olmaktadır.

Yapıya akan doğal ışık çeşitli yüzeyleri genişletirken bir yandan da binanın şekil ve boyutlarının ortaya çıkmasını da sağlamaktadır.

Tüm bu tasarım bileşenleri ile ulaşılan oditoryum yolu tiyatral ve etkileyici bir atmosfere sahip olmaktadır. Beyaz cephelere alışık olan kent içerisinde bej tonlarında yerini alan bu fuayede kırmızı, pembe ve turuncu renklerin yoğun olarak kullanımı projenin ana özelliği olarak kabul edilmiş. 

Ayrıca 700 koltuklu oditoryumda optimize edilen görünürlük ile en uzak seyirci dahi sahneye sadece 20 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Yapıdaki bu evrimsel ve dinamik mekan gelişimi tiyatro kültürünün de imajını yansıtmaktadır.

Proje Künyesi:

Proje Adı: Théodore Gouvy Tiyatrosu

Mimari & Tasarım: Dominique Coulon & associés

Bölge: France

Yıl: 2017

Fotoğraf: Eugeni Pons, David Romero-Uzeda, Thibaut Muller

Kaynak: archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)