EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Valletta Şehir Kapısı

‘Şehir Kapısı’  projesi, Malta’nın başkenti  Valletta'  için kale içindeki şehre ana girişin yeniden düzenlenmesi sürecini tamamlayan bir projedir. Dört bölümden oluşan proje, Valletta Şehir Kapısı, eski kraliyet opera binasının kalıntılarının olduğu bölgede açık hava tiyatrosu, yeni bir parlemanto binası, ve çevresindeki hendek ile şehir surlarının düzenlenmesinden oluşmaktadır.

 Şehrin tek kapısı olan Valletta, en son 50 yıl önce yapılan bir değişiklikle surlarla çevrili olan şehrin imajını etkilemiş.   Bu nedenle projenin ilk hedefi, surların orijinal derinlik ve güç hissini yeniden tesis etmek ve Cumhuriyet Caddesi'nin görüşlerini açarken şehre girişin darlığını güçlendirmek olmuş. 

Bu yeniden yapılandırılan tasarımın temel unsuru ise kapının gökyüzüne açılması ve zamana meydan okuması…

Parlamento binası, binaya hafiflik hissi vermek için ince sütunlar üzerinde dengelenmiş olan iki taş bloktan oluşuyor ve mevcut sokak düzeni çizgisine uygun duruyor. Yeni parlamento binası St James'in Cavalier kalesinden ayrılarak, şehrin surlarının bir parçası olarak tarihi yapıya ve tarihi büyüklüğe dikkat çekiyor. Parlamentonun cepheleri sağlam taşlarla tamamlandı. Bu taş, güneşin yönüne ve etrafındaki görüşlere göre erozyona uğruyormuş gibi şekillenmiş, sonuç, tarihi bağlamına uygun, aynı zamanda en ileri teknolojinin ürünü olan bir taş mimaridir.

Bu yapının tasarımında enerji kullanımı ve çevre koruma kuralları bileşenlerdir. Bir yandan binanın ısı yansımasını azaltmak ve doğal havalandırmaya olanak sağlamak için binanın cephesinde taş kullanılmaktadır. Taş, jeotermal ısı eşanjörünün bir parçası olarak da etkili olup, 40 jeotermal sondaj kuyusu kayaya batırılmış, deniz seviyesinin 100 metre altında 140m derinliğe kadar uzanmaktadır.

Buna ek olarak çatı, 600 metrekarelik fotovoltaik panellerle kaplıdır - bu, binanın kışın ısıtmak için gerekli enerjinin% 80'ini ve yaz aylarında soğutmak için gereksinimlerinin% 60'ını oluşturmasını sağlayan iddialı bir enerji stratejisidir. 

Proje Künyesi:

Proje Adı: Valletta Şehir Kapısı 

Mimari & Tasarım: Renzo Piano Building Workshop

Bölge: Malta

Yıl: 2015

Fotoğraf: Michel Denancé

Kaynak: archdaily
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)