EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Marka Değerini Ön Plana Çıkaran Tasarım: Mercedes Benz Mengerler City Showroom

Türkiye’nin farklı bölgelerinde pek çok kurumsal firmanın mimari ve iç mimari projelerine imza atan Boytorun Architects tarafından tasarlanan Mercedes Benz Mengerler City Showroom, marka kimliğini ön plana çıkaran tasarım kararlarıyla kullanıcılarına lüks ve elegant bir atmosfer yaratıyor. 

Mimar Yudum Boytorun ve Mimar Semih Boytorun’un kurucusu olduğu Boytorun Architects, İstanbul’un önemli lokasyonlarından Etiler’de tasarladığı Mercedes-Benz Mengerler’e ait City Showroom’da kullanıcıların marka kimliğini hissedebilecekleri lüks ve elegant bir tasarıma imza atmış. 2017 yılında yaklaşık 330 m² kapalı ve 1000 m2 açık alanda sergileme ve satış birimlerinden oluşan proje, alanın çevresel ve fiziksel koşullarına ve hedeflenen müşteri kitlesine uygun çözümlerle tasarlanmış. Projeye özel tasarlanan materyallerle kullanıcısının özel hissetmesi hedeflenirken aynı zamanda engelsiz tasarım ilkeleri göz önünde bulundurulmuş ve hayata geçirilmiş.

Projede çevresel verilerin avantaj olarak değerlendirildiğini belirten Boytorun Architects kurucuları, eğimli arazide tasarladıkları projede, bodrum katının da showroomun devamı niteliğinde değerlendirildiğini belirtiyor. Projede bodrum katın tavanında açılan yırtıklarda uygulanan spider cam sistemi ile hem verimli gün ışığı kullanımı hem de araçların zemin kotundan algılanması sağlanmış. Fibrobeton ve ahşap birleşimi ile kurgulanan cephe çerçevesinin showroom’daki zengin ve soft atmosferi dışarı yansıttığını belirten Boytorun Architects, çerçeveyi destekleyen yoğun cam ve ışık bantlarıyla dikkat çekici bir cephe oluşturarak marka kimliğine vurgu yapmış. Executive müşterilere hitap eden bekleme alanları, özel görüşme odası, aksesuar stantları ve sergileme birimlerinde lüks ve özel materyaller kullanan Boytorun Architects iç mekan bitişlerinde yoğunlukla siyah ve ahşap dokusunu tercih etmiş. Mimarlar markaya özel tasarlanan aydınlatma elemanlarıyla showroom’da efektif bir ışık kurgusu oluşturmuş.

Projenin tasarım ve uygulama aşamasında hız, verimlilik ve standardizasyon sağlamak adına, proje Boytorun Architects tarafından dijital ortamda 3 boyutlu olarak çalışılmış, farklı ölçüde mekanlar için çoklu mağaza deneyimlerinde kullanılmak üzere parametrik olarak veriler proje üzerinde hızlıca güncellenebilecek model üzerinde tanımlanmış. Üretim sırasında güncel teknolojiden yararlanmanın yanı sıra, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı sayesinde ekonomik ve çevresel bir yaklaşım sergilenirken, firmanın kurumsal standartlarına uygun bir görünüş ortaya çıkarılmış. 
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)