EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Edda Architecture'a Europea Property Awards Ödülü !

International Design Awards (IDA) 2017’de mansiyon ödülüne layık görülen Tuzla Villaları, son olarak European Property Awards’ta iç mimari projelerin yarıştığı 'Interior Design Private Residence' kategorisinde ödül aldı. Klasik stili modern bir anlayış ile yorumlayan EDDA Architecture’ın mimari ve iç mimari projelerini üstlendiği tasarım, geleneksel Türk mimarisini yansıtan detayları ile ilgi görüyor.

Konut projeleri içerisinde geleneksel Türk mimarisinin modern bir yorumu olarak karşımıza çıkan Tuzla Villaları ile daha önce International Design Awards (IDA) 2017’de yarışan ve mansiyon ödülü almaya hak kazanan  İç Mimar Eda Tahmaz kuruculuğundaki EDDA Architecture’dan bir başarı haberi daha geldi. Tuzla Villaları, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de ödül gecesi gerçekleştirilen European Property Awards’ta iç mimari projelerin yarıştığı “Interior Design Private Residence” kategorisinde ödül kazandı.

Gayrimenkul ve mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen European Property Awards, 25 Ekim’de Londra, The Royal Lancaster’da düzenlenen ödül gecesinde sahiplerini buldu. Farklı kategorilerde yüzlerce projenin yarıştığı organizasyonda, “Interior Design Private Residence” kategorisinde ödüle layık görülen Tuzla Villaları, kalabalık aile üyelerinin bir arada yaşama isteği doğrultusunda geleneksel Türk evi planlı bir yerleşimle, 3700 m² arazi üzerinde konumlanan, birbirine benzer 3 adet konuttan oluşuyor. Bugüne kadar birçok farklı tipolojide iç mimari projeye imza atan EDDA Architecture tarafından tasarlanan villalar, geniş aile üyelerinin yanında, gelen misafirlere de rahatlıkla hizmet edilebilecek ayrı bir misafir katını da içerecek şekilde planlanmış. 

Planı, katlardaki tüm odaların, üzerinde cam bir kubbe olan orta galeriye bakacağı şekilde oluşturan EDDA Architecture, sirkülasyon alanı üzerine yerleştirilen cam kubbe ile merdiven holünü aydınlatan gün ışığının içeri alınmasının yanı sıra kubbeden aşağıya sarkıtılan 6 metrelik avize ile de tüm mekanın aydınlanmasını sağlamış. Her odada geleneksel Türk mimari karakteristiği cumbalara yer veren EDDA Architecture, konutların bütününe hakim olan klasik stili, tüm odalarda ve merdiven holündeki tavan ve duvarlarda kullandığı geleneksel motiflerle geçmişe atıfta bulunarak detaylandırmış.

Konutların içerisinde planlanan sauna, Türk hamamı ve mescit ile farklı tasarım fikirlerini tek bir yapı içerisinde planlayan EDDA Architecture, bahçe bölümünde açık yüzme havuzu ve hidromasaj havuzunun yanı sıra kış bahçelerinde de fonksiyonel ve bütünsel bir tasarıma imza atmış. Tuzla Villaları’na özel olarak tasarlanan kış bahçelerinin ön cephelerinde ve tavanında bütünüyle cam kullanan tasarım ekibi, ahşap ve mermer malzemeye yer vererek evin diğer mekanlarıyla bütünlük sağlamış. Sekizgen formlu ortak kış bahçesinde ise cepheler, tamamen açılabilir olacak şekilde sürgü cam cephe olarak tasarlanmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)